Naprawa gniazda zasilania w laptopie

Naprawa gniazda zasilania

Gniazdo zasilania laptopa jest elementem szczególnie narażonym na działanie warunków zewnętrznych. Zmęczenie materiału, gwałtowne szarpnięcie, potknięcie o kabel zasilający - wszystko to może doprowadzić do poważnych konsekwencji i unieruchomienia komputera. Wiele zagrożeń czyha również ze strony sieci elektrycznej - zalicza się do nich przede wszystkim spięcia pochodzące od zasilacza.

Nasz serwis naprawia (lub w razie konieczności wymienia) gniazda zasilania w laptopach firm: Asus, Acer, HP, Toshiba, BenQ, Sony, Fujitsu-Siemens, IBM, MSI, Apple (złącza typu MagSafe), Compaq, Dell, Lenovo, LG i Samsung.

Objawy uszkodzenia gniazda

Uszkodzone gniazdo zasilania w laptopie Lenovo
Typowe uszkodzenie gniazda zasilania w laptopie marki Lenovo.

Oczywiście najłatwiej rozpoznawalnym objawem jest fizyczne, widoczne z zewnątrz wyłamanie elementów gniazda. W wielu przypadkach środkowy bolec gniazda rusza się luźno i nie pozwala na włożenie wtyczki zasilacza. Jeśli zewnętrzne oględziny nie wykazują anomalii (np. przy przepięciach powodujących spalenie elementów elektronicznych), uszkodzenie gniazda można rozpoznać po zachowaniu notebooka – nieładowaniu baterii, braku zasilania lub wyłączaniu komputera zaraz po starcie.

Podobne objawy towarzyszą uszkodzeniu przetwornicy na płycie głównej. Przyczyną są często niewłaściwie stosowane nieoryginalne zasilacze (ich słaba jakość i niewłaściwie dobrane parametry prowadzą do groźnych przepięć). W niektórych przypadkach przetwornica może ulec awarii wskutek zbyt wysokiej temperatury panującej w obudowie (problemy z niedrożnym układem chłodzenia).

Naprawa, czy wymiana?

W zależności od skali uszkodzeń staramy się naprawiać gniazda zasilania. Ostatecznością jest wymiana gniazda na nowe.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.