Naprawa karty graficznej w laptopie

Naprawa kart grafiki 3D

Jeśli na ekranie Twojego laptopa nie pojawia się obraz (nawet po podłączeniu zewnętrznego monitora) lub gdy widać na nim dziwne paski, linie i kwadraty – najprawdopodobniej uległa uszkodzeniu karta graficzna, a dokładniej – wystąpiły zimne luty na procesorze GPU. Wymiana wadliwych komponentów na nowe jest zazwyczaj zupełnie nieopłacalna, dlatego też w naszym serwisie oferujemy znacznie tańszą usługę regeneracji niedziałających układów elektronicznych.

Jakie rodzaje kart naprawiamy?

W laptopach możemy wyróżnić dwa główne rodzaje kart graficznych. Każdy z nich wymaga innego potraktowania:

  • Karty graficzne zintegrowane z płytą główną laptopa.
    • Współdzielące RAM systemowy – są to najtańsze układy INTEL i SIS, stosowane w komputerach biurowych. Oferują kiepską wydajność w 3D, ale zapewniają niezbędne minimum komfortu pracy z systemem.
    • Z własną pamięcią – zaliczamy tu wydajne układy ATI/AMD i NVIDIA, dedykowane do gier i zastosowań graficznych. Bardzo często ulegają awariom wskutek wysokich temperatur.
  • Karty graficzne zewnętrzne, włożone w port rozszerzeń (PCI-E, MXM, MXM2, MXM3, MXM-HE).

Jakie są przyczyny uszkodzeń?

Spalona karta graficzna
Karta graficzna poddana ekstremalnej temperaturze – wskutek awarii układu chłodzenia.

Przyczyną większości usterek kart graficznych jest przegrzewanie się układów laptopa w wyniku niedrożnego chłodzenia. Użytkownicy laptopów lubią kłaść swój komputer na miękkich powierzchniach – np. na pościeli lub na kolanach. W ten sposób zatykają otwory wentylacyjne i dopływ zimnego powietrza. Dodatkowo coraz większa ilość kurzu we wnętrzu obudowy zwęża kanały powietrzne i nieuchronnie prowadzi do przegrzania.

Problemy z kartą grafiki dotyczą też grania w gry komputerowe oraz używania zaawansowanych programów graficznych, obciążających procesor i chipset grafiki. Szczególnie narażone są chipsety nVidia, które osiągają znacznie wyższe temperatury od konkurentów. Do tego trzeba dodać, że chłodzenie pasywne we współczesnych laptopach (rocznik produkcji od 2008) jest coraz gorszej jakości, minimalizacja kosztów pociąga za sobą pogorszenie konstrukcji.

Jakie są objawy uszkodzeń?

Uszkodzenia karty graficznej są najczęściej widoczne tuż po włączeniu laptopa. Jeśli w ogóle dojdzie do uruchomienia Windows, obraz jest w niskiej rozdzielczości. Dochodzi też do przebarwień (najczęściej na kolor różowy) spowodowanych tym, że system nie jest w stanie rozpoznać karty graficznej i ignoruje jej sterowniki. Występują artefakty, czyli kolorowe wzorki – kwadratowe lub w kształcie pasków poziomych. Ekran zostaje podzielony na kilka części, Obraz znika podczas pracy z ekranu laptopa. Jest to najpowszechniejszy objaw. Słyszymy pracę laptopa, jego dysku, słyszymy dźwięki wydawane przez głośniki, zauważamy działający zasilacz, ale przed nami widnieje czarny ekran.

Spód układu karty graficznej.
Spód układu karty graficznej. Dobrze widoczne są kulki, które łączą kartę z płytą główną. To właśnie uszkodzenie tego połączenia jest częstą przyczyną awarii współczesnych laptopów.

Markami najbardziej narażonymi na usterkę grafiki są ekonomiczne laptopy HP z serii dv, Dell XPS/Inspiron, Fujitsu Siemens Amilo, oraz Toshiba Axx. Jakość płyt głównych tych laptopów jest na tyle niska, że po reballingu chipsetu graficznego najczęściej dochodzi do komplikacji. Pod wpływem temperatury elementy elektroniczne rozszerzają się i kurczą po wyłączeniu laptopa, dochodzi w ten sposób do mikropęknięć układów i zwarć. Poprawki na płycie są możliwe, jednak charakteryzują się czasochłonnością.

Ile kosztuje naprawa?

Cena naprawy różni się w zależności od czasu, jaki trzeba włożyć w regenerację uszkodzonych komponentów. Możemy jednak zapewnić, że usługa ta jest znacznie tańsza od wymiany karty graficznej (lub całej płyty głównej w przypadku kart zintegrowanych). Zdajemy sobie sprawę, że przy cenach laptopów z przedziału 1500–2500 zł naprawa musi być opłacalna.

Czy jest jakieś ryzyko?

Mamy wieloletnie doświadczenie w obszarze regeneracji układów elektronicznych, Twój laptop będzie w naszych rękach całkowicie bezpieczny. Dodatkowo otrzymasz minimum 6 miesięcy gwarancji na naprawę, nie musisz więc martwić się o trwałość dokonanych zmian.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.