Lutowanie elementów elektronicznych

Lutowanie

Nasz serwis laptopów zatrudnia fachowców, którzy są w stanie dokonywać zaawansowanych napraw podzespołów komputerowych w drodze lutowania. Pośród użytkowników krąży pogląd, że niemal każdy element elektroniczny jest jednorazowy i po uszkodzeniu nadaje się jedynie do wymiany. Nic bardziej mylnego. Zapewniamy, że istnieją przypadki, w których jesteśmy w stanie "odratować" Państwa sprzęt komputerowy.

Kontakt

Serwis laptopów OLIMP
ul. Krasińskiego 46
50-450 Wrocław

tel. (71) 725-69-62

Czymże jest więc lutowanie? To popularna metoda trwałego łączenia metalowych elementów. Rolę "kleju" pełni spoiwo, zwane profesjonalnie lutem. Cała tajemnica tkwi w rozgrzaniu lutownicy do temperatury, która roztopi spoiwo, ale nie zrobi krzywdy łączonym elementom. Gdy całość ostygnie – mamy trwałe połączenie, które bardzo dobrze przewodzi prąd.

Co to ma wspólnego z laptopem?

Dobre pytanie! Wszystkie elementy elektroniczne na płycie głównej laptopa są do niej przylutowane. Dzięki temu można je zazwyczaj odlutować i wymienić na inne. Taki sposób połączenia ma oprócz oczywistej zalety również zasadniczą wadę. Otóż w 2006 roku Unia Europejska ograniczyła możliwość używania ołowiu w charakterze spoiwa lutowniczego. W rezultacie producenci elektroniki zmuszeni są używać stopów, które nie zapewniają odpowiednich właściwości, w tym wytrzymałości cieplnej.

Co to oznacza? Że Twój laptop prawdopodobnie ulegnie kiedyś uszkodzeniu z powodu dużych wahań temperatur np. w obrębie karty graficznej. Sama karta nie ulegnie spaleniu, ale jej mocowanie z płytą główną zostanie mocno nadwyrężone. Stąd jedną z naszych specjalizacji jest regeneracja połączeń lutowanych.

Co dokładnie oferujemy?

  • Lutowanie ręczne bezołowiowe – za pomocą precyzyjnego grota.
  • Lutowanie rozpływowe bezołowiowe – poprzez podgrzanie układu.
  • Naprawy układów z elementami BGA i CSP
  • Czyszczenie płytek po lutowaniu