Naprawa laptopa po zalaniu

Zalany laptop

Z racji, że laptopy są sprzętem z definicji przenośnym, często padają ofiarą zalania. Wystarczy nieuważnie potrącić kubek z kawą lub położyć komputer w nieodpowiednim miejscu podczas imprezy ze znajomymi. Niestety elektronika jest bardzo delikatna i wrażliwa na działanie cieczy. Zalany laptop może ulec poważnemu uszkodzeniu wskutek zwarć i korozji. Sugerujemy tu skorzystanie z profesjonalnych usług naszego serwisu!

Co zrobić po zalaniu?

  1. Jak najszybciej odchyl maksymalnie do tyłu ekran i odwróć laptopa do góry nogami.
  2. Od razu odłącz zasilanie.
  3. Od razu wyjmij baterię.
  4. Pozostaw notebooka przynajmniej na 24 godziny w pozycji klawiaturą do dołu.
  5. Pod żadnym pozorem nie włączaj notebooka.
  6. Dla pewności zanieś komputer do serwisu.

Zobacz też szczegółowy poradnik: Co zrobić, gdy zalaliśmy laptopa?

Uszkodzenia powodowane przez zalanie

Korozja układu elektronicznego
Przykład korozji układu elektronicznego
  • Uszkodzenie klawiatury – czasem zalanie ogranicza się tylko do niej, wówczas wystarcza niedroga wymiana.
  • Zwarcia – najbardziej oczywisty skutek zalania, spowodowany niską rezystancją większości cieczy. Zwarcie potrafi trwale uszkodzić układ elektroniczny i wywołać "efekt domina" o konsekwencjach trudnych do przewidzenia.
  • Korozja elektrochemiczna – w dłuższej perspektywie na zalanych płytkach drukowanych pojawiają się miniaturowe ogniska korozji. W dodatku zjawisko migracji elektrochemicznej prowadzi do niebezpiecznych zwarć na sąsiadujących ścieżkach.
  • Degeneracja elektroniki – w zależności od rodzaju wylanej cieczy i jej kwaśności.

Na czym polega naprawa?

Skutki zalania laptopa cieczą
Skutki zalania laptopa cieczą – w najgorszym przypadku dostaje się ona niemal do każdego zakamarka płyty głównej. Czyszczenie jest wówczas utrudnione, ale nadal możliwe.

Przede wszystkim konieczny jest pełen demontaż płyty głównej i pozostałych komponentów laptopa. Każdy element zostaje fizycznie wyczyszczony i przetestowany. Dzięki temu oddala się groźba dalszych uszkodzeń, które dają o sobie znać dłuższej perspektywie czasu. Osuszanie i czyszczenie to bardzo czasochłonne i trudne procedury, stąd zalecamy tu oddanie komputera w ręce serwisantów.

Na naprawę udzielamy gwarancję, jej długość w przypadku zalania jest ustalana indywidualnie. Naprawiamy laptopy wszystkich marek obecnych na polskim rynku – Asus, Acer, Apple, Dell, HP, Toshiba, Sony i wielu, wielu innych.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.