Problem z ekranem

Naprawa matrycy

Zapraszamy do skorzystania z naszej diagnozy online, która udziela orientacyjnych informacji o tym, co może być przyczyną problemów z Twoim komputerem. Poniżej opisujemy problemy związane z ekranem (matrycą) laptopa.

Spis treści

  1. Po włączeniu laptopa ekran pozostaje czarny (choć sam laptop działa)
  2. Obraz jest blady, rozmyty lub brakuje mu podświetlenia
  3. Na ekranie widać niepożądane artefakty, znaczki lub linie
  4. Ekran został fizycznie uszkodzony
  5. Obraz znika podczas poruszania górną pokrywą
  6. Obraz jest niewyraźny lub ikony na ekranie są zbyt duże

 Po włączeniu laptopa ekran pozostaje czarny (choć sam laptop działa)

Niekiedy zdarza się, że pomimo włączenia komputera i wyraźnych odgłosów jego działania, na ekranie w ogóle nie widać obrazu. Pierwszym i najbardziej oczywistym powodem może być uszkodzenie jednego z komponentów ekranu - matrycy LCD, inwertera lub taśmy połączeniowej. W bardziej złożonych przypadkach możemy mieć do czynienia z awarią płyty główniej (a konkretnie sterowania inwertera) lub uszkodzeniem karty graficznej - wówczas pomimo sprawnego ekranu obraz nie ma prawa się na nim wyświetlić.

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa płyty głównej, naprawa karty graficznej.

 Obraz jest blady, rozmyty lub brakuje mu podświetlenia

Jeżeli brakuje podświetlenia ekranu - prawdopodobnie uszkodzeniu uległ inwerter, przetwarzający napięcie przeznaczone do lampy pod matrycą. Nie można wykluczyć też degeneracji taśmy połączeniowej lub samej matrycy. Przy problemach z rozmywającym się obrazem niejednokrotnie dochodzi do awarii płyty głównej lub układu GPU.

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa płyty głównej, naprawa karty graficznej.

 Na ekranie widać niepożądane artefakty, znaczki lub linie

Tego typu problem może przybrać wiele postaci - kolorowych pasków, podejrzanych znaków, świecących punktów lub czarnych kropek. Czarnym scenariuszem jest tu uszkodzenie matrycy LCD lub układu GPU, koszt naprawy sięga wówczas kilkuset złotych. W mniej poważnych przypadkach awarii ulega taśma łącząca matrycę z płytą główną (zwłaszcza, gdy na ekranie widzimy połowiczną czerń).

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa karty graficznej.

 Ekran został fizycznie uszkodzony

Jeśli ekran został uszkodzony mechanicznie, w wyniku działania dużej siły - w 99% przypadków konieczna będzie wymiana matrycy LCD. Należy przy okazji sprawdzić stan górnej klapy laptopa pod kątem ewentualnych złamań.

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa obudowy.

 Obraz znika podczas poruszania górną pokrywą

Jeśli podczas otwierania i zamykania górnej klapy obraz na przemian pojawia się i znika, najtrafniejszą diagnozą jest uszkodzenie taśmy łączącej matrycę z płytą główną. Dzieje się tak z uwagi na zmęczenie materiału postępujące z wiekiem laptopa.

Sugerowane działania: naprawa ekranu.

 Obraz jest niewyraźny lub ikony na ekranie są zbyt duże

Upewnij się, że rozdzielczość ekranu jest odpowiednia dla Twojej matrycy. Zbyt mała rozdzielczość niemal zawsze powoduje rozmazanie detali na ekranie. Jeżeli odczuwasz dyskomfort poprzez zbyt małe litery - zmień ustawienia wyglądu systemu Windows. Jeśli wszystko jest poprawnie ustawione, a problem z rozmazaniem nadal występuje - prawdopodobne jest uszkodzenie jednego z elementów ekranu, płyty głównej lub GPU. Jeśli problem dotyczy zewnętrznego ekranu - należy wziąć pod uwagę usterkę kabla połączeniowego (jeśli połączenie realizowane jest poprzez złącze VGA).

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa płyty głównej, naprawa karty graficznej.

Uwaga!

Pamiętaj, że diagnoza online dostarcza tylko orientacyjnych informacji! Nic nie zastąpi fizycznej wizyty w serwisie z uszkodzonym sprzętem. Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Worcella 2 we Wrocławiu, bezpłatnie zdiagnozujemy Twój komputer i przedstawimy konkretny kosztorys do zaakceptowania.

Nasz telefon kontaktowy to (71) 725-69-62.