Problem z ekranem

Naprawa matrycy

Zapraszamy do skorzystania z naszej diagnozy online, która udziela orientacyjnych informacji o tym, co może być przyczyną problemów z Twoim komputerem. Poniżej opisujemy problemy związane z ekranem (matrycą) laptopa.

Spis treści

  1. Po włączeniu laptopa ekran pozostaje czarny (choć sam laptop działa)
  2. Obraz jest blady, rozmyty lub brakuje mu podświetlenia
  3. Na ekranie widać niepożądane artefakty, znaczki lub linie
  4. Ekran został fizycznie uszkodzony
  5. Obraz znika podczas poruszania górną pokrywą
  6. Obraz jest niewyraźny lub ikony na ekranie są zbyt duże

 Po włączeniu laptopa ekran pozostaje czarny (choć sam laptop działa)

Niekiedy zdarza się, że pomimo włączenia komputera i wyraźnych odgłosów jego działania, na ekranie w ogóle nie widać obrazu. Pierwszym i najbardziej oczywistym powodem może być uszkodzenie jednego z komponentów ekranu - matrycy LCD, inwertera (w przypadku starszych komputerów) lub taśmy połączeniowej do matrycy. W bardziej złożonych przypadkach możemy mieć do czynienia z awarią płyty główniej na której dochodzi do uszkodzeniem karty graficznej lub procesora lutowanego do płyty głównej - wówczas pomimo sprawnego ekranu obraz nie ma prawa się na nim wyświetlić. Czasami zdarza się, że poluzowana jest któraś z taśm wpiętych w płytę główną, która wstrzymuje prawidłowy rozruch albo "zwieszenie się" układów które należy zresetować odłączając baterię.

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa płyty głównej, naprawa karty graficznej.

 Matryca działa ale jest ciemny obraz bez podświetlenia.

Jeżeli brakuje podświetlenia ekranu - prawdopodobnie uszkodzeniu uległ inwerter lub świetlówki (dotyczy sprzętów 2012r. i starszych) lub podświetlenie LED w przypadku aktualnych matryc z podświetleniem diodowym, w przypadku LED pozostaje jedynie wymiana całej matrycy,  w starszych sprzętach można wymienić inwerter albo świetlówki w matrycy. Nie można wykluczyć również uszkodzenia taśmy połączeniowej lub samej płyty głównej.  Koszt wymiany inwertera lub świetlówki wyceniany jest zazwyczaj na 200zł w przypadku standardowych matryc, zapotrzebowanie na tą usługę jest coraz mniejsze ze względu na nowy rodzaj podświetlenia matryc w dzisiejszych komputerach. Wymiana matrycy z podświetleniem LED mieści się w większości przypadków w przedziale 350-450zł, ostateczna cena zależy oczywiście od samego laptopa, ponieważ praktycznie każdy sprzęt posiada dedykowany model matrycy.

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa płyty głównej, naprawa karty graficznej.

 Na ekranie widać niepożądane artefakty, znaczki lub linie

Tego typu problem może przybrać wiele postaci - kolorowych pasków, podejrzanych znaków, świecących punktów lub czarnych kropek. Czarnym scenariuszem jest tu uszkodzenie matrycy LCD lub układu GPU, koszt naprawy sięga wówczas kilkuset złotych lub więcej. W mniej poważnych przypadkach awarii ulega taśma łącząca matrycę z płytą główną (zwłaszcza, gdy na ekranie widzimy połowiczną czerń). W niektórych przypadkach dochodzi do obrócenia się taśmy matrycy, odklejenia taśm podtrzymujących taśmy w gniazdach, co wywołuje zaburzenia ekranu, w tym wypadku należy rozkręcić komputer i ułożyć taśmę poprawnie wzmacniając gniazda nową taśmą klejącą.

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa karty graficznej.

 Ekran został fizycznie uszkodzony

Jeśli ekran został uszkodzony mechanicznie, w wyniku działania dużej siły konieczna będzie wymiana matrycy LCD. Należy przy okazji sprawdzić stan klapy matrycy i okolicy zawiasów laptopa pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Wymiana matrycy z podświetleniem LED mieści się w większości przypadków w przedziale 350-450zł, ostateczna cena zależy oczywiście od samego laptopa, ponieważ praktycznie każdy sprzęt posiada dedykowany model matrycy.

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa obudowy.

 Obraz znika podczas poruszania górną pokrywą

Jeśli podczas otwierania i zamykania górnej klapy obraz na przemian pojawia się i znika to przyczyną może być uszkodzona elektronika matrycy, taśma matrycy lub w niektórych przypadkach płyta główna. Czasami wystarczy rozkręcenie laptopa, ponowne ułożenie taśmy i konserwacja zawiasów z podklejeniem mocowań.  Przyczyną powyższych usterek jest zazwyczaj zmęczenie materiału, pęknięcia w taśmie matrycy lub zimne luty w pasku elektroniki matrycy a w przypadku płyty głównej, zbyt wysoka temperatura pracy.

Sugerowane działania: naprawa ekranu.

 Obraz jest niewyraźny lub ikony na ekranie są zbyt duże

Upewnij się, że rozdzielczość ekranu jest odpowiednia dla Twojej matrycy. Zbyt mała rozdzielczość niemal zawsze powoduje rozmazanie detali na ekranie. Jeżeli odczuwasz dyskomfort poprzez zbyt małe litery - zmień ustawienia wyglądu systemu Windows zwiększając rozmiar czcionki. Jeśli wszystko jest poprawnie ustawione, a problem z rozmazaniem nadal występuje - prawdopodobne jest uszkodzenie jednego z elementów ekranu, płyty głównej lub GPU. Jeśli problem dotyczy zewnętrznego ekranu - należy wziąć pod uwagę usterkę kabla połączeniowego (jeśli połączenie realizowane jest poprzez złącze VGA).

Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa płyty głównej, naprawa karty graficznej.

Uwaga!

Pamiętaj, że diagnoza online dostarcza tylko orientacyjnych informacji! Nic nie zastąpi fizycznej wizyty w serwisie z uszkodzonym sprzętem. Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu, bezpłatnie zdiagnozujemy Twój komputer i przedstawimy konkretny kosztorys do zaakceptowania.

Nasz telefon kontaktowy to (71) 725-69-62.