Problem z systemem Windows

Problemy z systemem Windows

Zapraszamy do skorzystania z naszej diagnozy online, która udziela orientacyjnych informacji o tym, co może być przyczyną problemów z Twoim komputerem. Poniżej opisujemy problemy związane z systemem Windows.

Kontakt

Nasz serwis we Wrocławiu oferuje bezpłatną diagnozę problemów z laptopami.

Serwis laptopów OLIMP
ul. Krasińskiego 46
50-450 Wrocław

tel. (71) 725-69-62

Spis treści

  1. Windows działa zbyt wolno
  2. Pojawiają się niebieskie ekrany z błędem
  3. Nie można zainstalować systemu
  4. Windows nie startuje
  5. Windows nie widzi podłączonego sprzętu
  6. Pokazuje się komunikat o pirackim oprogramowaniu i konieczności uiszczenia opłaty
  7. System Windows zbyt długo się uruchamia

 Windows działa zbyt wolno

Windows wraz z upływem czasu ma tendencję do utraty szybkości działania i coraz "cięższego" ładowania systemu oraz zawartych w nim aplikacji, problem nie w minimalnym stopniu dotyczy dysków SSD a w dużym stopniu dysków magnetycznych HDD. W większości przypadków zalecanym działaniem jest zainstalowanie Windows od nowa. Można również podjąć próbę optymalizacji, nie przywróci ona jednak pełni wydajności. Rzadziej można spotkać się z uszkodzeniami sprzętowymi, które powodują spowolnienie komputera lub problemy z jego prawidłowym działaniem.

Sugerowane działania: reinstalacja Windows, optymalizacja Windows.

 Pojawiają się niebieskie ekrany z błędem

Najczęstszą przyczyną występowania niebieskich ekranów jest uszkodzenie dysku twardego (szczególnie magnetycznego HDD), systemu, płyty głównej lub kości pamięci RAM. Należy szczegółowo skontrolować sprzęt i upewnić się, że działa on w 100% prawidłowo.

Sugerowane działania: wymiana pamięci, naprawa płyty głównej, naprawa Windows, reinstalacja Windows.

 Nie można zainstalować systemu

Możliwe uszkodzenie napędu CD/DVD (lub samej płyty z instalatorem Windows), źle przygotowany lub uszkodzony system na pendrive, uszkodzone gniazdo usb, nieprawidłowe ustawienia bios, wadliwy lub nieobsługiwany dysk twardy (brak sterownika do kontrolera dysku, zwłaszcza w Windows XP), niekompatybilna lub zepsuta płyta główna, niespełnione minimalne wymagania sprzętowe.

Sugerowane działania: rozwiązanie problemu z instalacją Windows.

 Windows nie startuje

Jeśli ładowanie systemu zatrzymuje się na ekranie startowym, wówczas możemy spodziewać się poważnych problemów ze sprzętem. O ile uszkodzenia związane z oprogramowaniem można w miarę bezboleśnie usunąć, o tyle awaria dysku twardego lub płyty głównej może pociągnąć ze sobą spore koszty. W przypadku wyskakiwania niebieskiego ekranu winę ponosi czasami pamięć RAM.

Sugerowane działania: wymiana dysku, odzyskanie danych, reinstalacja Windows.

 Windows nie widzi podłączonego sprzętu

Widoczność peryferiów w Windows jest uzależniona od sprzętowej kompatybilności z Twoim komputerem oraz od dopasowania sterownika systemu Windows. Często zdarza się, że producent sprzętu dostarcza tylko i wyłącznie sterownik przeznaczony do starszej (lub najnowszej) wersji systemu i nie ma możliwości użycia go poza nim. Jeśli jesteśmy pewni, że kwestie kompatybilności nie stanowią problemu, należy skontrolować stan gniazda rozszerzeń (USB, PCMCIA, PCI, LPT), w którym umieszczamy sprzęt oraz użyte okablowanie.

Sugerowane działania: sprawdzenie okablowania, instalacja sterownika, naprawa gniazda.

 Pokazuje się komunikat o pirackim oprogramowaniu i konieczności uiszczenia opłaty

Jeśli podczas uruchamiania systemu otrzymujesz komunikat o nielegalnym oprogramowaniu, blokujący komputer do czasu uiszczenia opłaty - padłeś ofiarą wirusa Weelsof/Ukash podszywającego się pod polskie organy ścigania. Wirus szyfruje zawartość twoich plików o popularnych formatach takich jak: doc, pdf, jpg i inne a za odblokowanie plików żąda opłacenia okupu, niestety w większości przypadków nie ma możliwości odzyskania plików bez opłacenia haraczu, usunięcie wirusa nie rozwiązuje problemu ponieważ pliki są zabezpieczone legalnym wbudowanym w system szyfrowaniem plików.

Sugerowane działania: usunięcie wirusa Weelsof.

 System Windows zbyt długo się uruchamia

Procedura uruchamiania Windows na słabszych komputerach potrafi trwać nawet kilka minut. Rozwiązaniem tego problemu może być modernizacja sprzętu, wymiana starego dysku twardego na nowy i szybki dysk ssd, reinstalacja Windows lub optymalizacja procesów i usług startujących wraz z systemem. Jeśli używasz systemu Windows 10, nie instaluj darmowych programów antywirusowych firm trzecich, Windows 10 posiada wbudowany całkiem niezły system antywirusowy, który jest w większości wypadków szybszy i skuteczniejszy od innych darmowych aplikacji.

Sugerowane działania: reinstalacja Windows, optymalizacja autostartu.

Uwaga!

Pamiętaj, że diagnoza online dostarcza tylko orientacyjnych informacji! Nic nie zastąpi fizycznej wizyty w serwisie z uszkodzonym sprzętem. Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu, bezpłatnie zdiagnozujemy Twój komputer i przedstawimy konkretny kosztorys do zaakceptowania.

Nasz telefon kontaktowy to (71) 725-69-62.