Zapraszamy do skorzystania z naszej diagnozy online, która udziela orientacyjnych informacji o tym, co może być przyczyną problemów z Twoim komputerem. Poniżej opisujemy problemy związane z włączaniem laptopa.
Kontakt
Nasz serwis we Wrocławiu oferuje bezpłatną diagnozę problemów z laptopami.
ul. Krasińskiego 46
50-450 Wrocław
Dolnośląskie PL tel. voice(71) 725-69-62
serwis@olimp.wroclaw.pl
Spis treści
- Laptop w ogóle nie reaguje na wciśnięcie włącznika
- Laptop włącza się, ale nie ładuje się Windows
- Laptop włącza się, ale ekran pozostaje czarny
- Laptop włącza się, ale ekran jest blady albo rozmyty
- Podczas włączania wyskakuje niebieski ekran,
- Komputer restartuje się w kółko podczas włączania
Laptop w ogóle nie reaguje na wciśnięcie włącznika
Możliwe uszkodzenie zasilacza laptopa, spalone gniazdo zasilania a w bardziej ekstremalnych przypadkach uszkodzenie płyty głównej a konkretnie uszkodzenie procesora hybrydowego, awaria elementów przetwornicy lub spalenie karty graficznej. Warto na początek sprawdzić działanie zasilacza, jeśli jest on wadliwy - należy kupić nowy (o tych samych parametrach!). W przypadku, gdy laptop miał tendencję do przegrzewania - trzeba wziąć pod uwagę uszkodzenie elektroniki wskutek działania ekstremalnych temperatur. Każda awaria jest na swój sposób wyjątkowa, trudno więc o jednoznaczną diagnozę.
Sugerowane działania: naprawa płyty głównej, naprawa karty graficznej, wymiana zasilacza, naprawa gniazda zasilania.
Laptop włącza się, ale nie ładuje się Windows
Jeśli ładowanie systemu zatrzymuje się na ekranie startowym, wówczas możemy spodziewać się problemów ze sprzętem. lub oprogramowaniem, możliwa awaria dysku twardego (szczególnie magnetycznego HDD) lub systemu operacyjnego, niewykluczona jest również usterka płyty głównej co może pociągnąć za sobą spore koszty. W przypadku wyskakiwania niebieskiego ekranu winę ponosi czasami pamięć RAM.
Sugerowane działania: wymiana dysku, odzyskanie danych, reinstalacja Windows.
Laptop włącza się, ale ekran pozostaje czarny
Niekiedy zdarza się, że pomimo włączenia komputera i wyraźnych odgłosów jego działania, na ekranie w ogóle nie widać obrazu. Pierwszym i najbardziej oczywistym powodem może być uszkodzenie jednego z komponentów ekranu - matrycy LCD, inwertera lub taśmy połączeniowej. W bardziej złożonych przypadkach możemy mieć do czynienia z awarią płyty główniej (a konkretnie sterowania inwertera) lub uszkodzeniem karty graficznej - wówczas pomimo sprawnego ekranu obraz nie ma prawa się na nim wyświetlić.
Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa płyty głównej, naprawa karty graficznej.
Laptop włącza się, ale ekran jest blady albo rozmyty
Jeżeli brakuje podświetlenia ekranu - prawdopodobnie uszkodzeniu uległ inwerter, przetwarzający napięcie przeznaczone do lampy pod matrycą. Nie można wykluczyć też degeneracji taśmy połączeniowej lub samej matrycy. Przy problemach z rozmywającym się obrazem niejednokrotnie dochodzi do awarii płyty głównej lub układu GPU.
Sugerowane działania: naprawa ekranu, naprawa płyty głównej, naprawa karty graficznej.
Podczas włączania wyskakuje niebieski ekran
Najczęstszą przyczyną występowania niebieskich ekranów jest uszkodzenie płyty głównej lub kości pamięci RAM. Należy szczegółowo skontrolować sprzęt i upewnić się, że działa on w 100% prawidłowo. Nie można wykluczyć wadliwej pracy sterowników Windows (zwłaszcza po ich aktualizacjach) oraz ingerencji komputerowych wirusów.
Sugerowane działania: wymiana pamięci, naprawa płyty głównej, naprawa Windows, reinstalacja Windows.
Komputer restartuje się w kółko podczas włączania
Usterka w takim przypadku może dotyczyć dysku lub samego systemu. Dysk (lub pewne jego sektory) mógł się uszkodzić w wyniku zużycia lub nagłego wstrząsu, co doprowadziło do utraty danych niezbędnych do uruchomienia systemu Windows. Winę może ponosić też sam system, który stracił spójność plików systemowych (błąd "utrata pliku") w wyniku braku aktualizacji lub działania wirusów. Uszkodzony kontroler, czyli łącznik dysku z płytą główną, prowadzi czasem do podobnych objawów. Można go oczywiście naprawić bądź wymienić, w zależności od skali uszkodzenia. Jeśli nie uda się przeprowadzić naprawy - pozostaje jedynie odzyskanie danych ze starego dysku i instalacja systemu na nowym.
Sugerowane działania: sprawdzenie integralności dysku twardego, optymalizacja Windows.