Być może słyszałeś kiedyś stwierdzenie, że komputer, który jest włączony całą dobę wolniej się zużywa. Brzmi to paradoksalnie, ale specyficzna budowa sprzętu PC rzeczywiście może sugerować takie wnioski. Po pierwsze dysk twardy źle znosi włączanie i wyłączanie, gdyż moment startu jego wirujących talerzy charakteryzuje się większymi obciążeniami. Po drugie elektroniczne komponenty pod wpływem prądu elektrycznego gwałtownie zmieniają swoje właściwości cieplne, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do odkształceń i uszkodzeń. Jak więc używać komputera, aby zmaksymalizować jego niezawodność?
Przede wszystkim nie popadaj w skrajności. Elektronika jest z roku na rok coraz bardziej nowoczesna, współczesne dyski twarde zaś bez trudu wytrzymają tysiące operacji start-stop. Możesz więc z czystym sumieniem używać przycisku POWER, o ile tylko nie chcesz pobić rekordu w ilości jego naciśnięć. Jeśli uważasz, że komputer zużywa zbyt dużo energii elektrycznej - nie musisz go co chwilę wyłączać. Wystarczy, że wyłączysz monitor lub użyjesz trybu usypiania, który ograniczy zużycie prądu niemal do zera.
Zalety wyłączania i usypiania komputera:
- Mniejsze zużycie energii elektrycznej (zaznaczymy tu, że procedura włączania nie jest szczególnie energożerna).
- Ograniczenie temperatury wewnątrz obudowy.
- Wolniejsze zużywanie systemu chłodzenia.
- Lepsze zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem.
- Cisza.
Zalety pozostawiania komputera online:
- Skuteczniejsze działanie programów wymagających dużych nakładów czasowych - oprogramowania antywirusowego i backupowego, menedżerów plików, klientów torrent, usług synchronizacji z chmurą.
- W przypadku starych komputerów mniejsze zużycie dysku twardego, elektroniki i - jak można się spodziewać - samego przycisku POWER.
- Wygoda - dostępność 24/7.