6 porad: jak dbać o ekran laptopa?

Dbaj o ekran!

Matryca to bardzo delikatna część laptopa. Jednocześnie jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Zobacz sześć zasad dbania o ekran notebooka:

 1. Klucze na klawiaturze, odwieczny wróg ekranów.
  Klucze na klawiaturze.
  odwieczny wróg ekranów.
  Nigdy nie zostawiaj na klawiaturze długopisu, pendrive'a, zapalniczki i innych małych gadżetów! Przy zamykaniu klapy laptopa mogą one nieodwracalnie uszkodzić ekran!
 2. Uważaj na dzieci (są one kochane ale jednocześnie to one powodują wiele uszkodzeń tego delikatnego elementu).
 3. Używaj dobrych toreb i plecaków do notebooków – są one specjalnie zaprojektowane, aby zabezpieczyć matryce.
 4. Nie wkładaj zasilaczy, napędów i innych akcesoriów do torby od strony matrycy.
 5. Podczas przewożenia laptopa pojazdem zabezpiecz torbę tak, aby nic na nią nie spadło i żeby sama się nie przesuwała.
 6. Nie rzucaj laptopem w żonę lub męża, bo będzie Cię to drogo kosztowało (nawet takie przypadki trafiają do naszego serwisu)!

Czym czyścić ekran?

Przede wszystkim unikaj płynów do okien (zawierają niebezpieczny dla ekranu alkohol) i podobnych im detergentów. Lepiej użyć letniej wody (w bardzo małych ilościach tak, żeby nasączona ściereczka była prawie sucha – w przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznych zwarć). Nie stosuj ręczników papierowych, papieru toaletowego, chustek higienicznych i ścierek pozostawiających za sobą kłaki i nitki.

Poeksperymentuj z mikrofibrą – mimo wyższej ceny nadaje się idealnie. Zainwestuj też w specjalną piankę do LCD. Docenisz czystość i brak uciążliwych smug. Inne ciekawe rozwiązanie to dostępne w supermarketach nawilżane chustki do ekranów. Radzą sobie całkiem nieźle, potrafią jednak pozostawiać po sobie ślady.

A co z tabletami i smartphonami?

Nawet najlepiej chronione ekrany droższych laptopów i smartphonów mają ograniczoną wytrzymałość. Przede wszystkim są bezbronne w starciu ze zwykłym piaskiem. Twarde ziarenka kwarcu potrafią zarysować niemal każdą powierzchnię. Pamiętaj o używaniu ochronnego pokrowca!

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

W przypadku problemów z ekranem zapraszamy do zostawienia laptopa w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Worcella 2 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.