Wśród mnogości modeli i typów tych urządzeń można przebierać. Laptopy i netbooki skutecznie zagościły w naszej świadomości – półki sklepowe uginają się pod naporem sprzętu różnych producentów, modeli, a popyt na nie stale rośnie. Jak zatem właściwie wybrać laptop?
Proste pytanie
Zacznijmy od rzeczy podstawowej: spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie w jakim celu chcesz nabyć notebook?
- czy masz zamiar używać laptopa do prac biurowych?
- czy chcesz oglądać na laptopie filmy?
- czy chcesz surfować po internecie?
- czy chcesz wykorzystywać notebooka do grania w gry komputerowe?
- czy masz zamiar tworzyć skomplikowaną grafikę, tworzyć projekty w programach typu CAD/CAM?
Jeżeli odpowiedziałeś/aś na dwa ostatnie pytania twierdząco oznacza to, iż potrzebujesz laptopa, który będzie troszkę bardziej zaawansowany. Odpowiadając twierdząco tylko na pierwsze 3 pytania, możesz być pewny/a, że znakomita większość obecnie produkowanych notebooków spełni Twoje wymagania.
Jak dobrać stosunek ceny do jakości?
Nie zalecamy zakupu laptopa na podstawie stosunku najwyższych parametrów (karta graficzna, procesor) do niskiej ceny. W takich przypadkach niska cena wiąże się z gorszą jakością obudowy i pobocznych komponentów. Kiepsko zaprojektowane chłodzenie sprawi, że sprzęt zepsuje się tuż po upłynięciu terminu gwarancji.
Chłodzenie jest kluczowe!
Zwróćmy szczególną uwagę na chłodzenie – im większy wentylator w laptopie i więcej szparek na tylnej obudowie umożliwiających rotację powietrza, tym lepiej.
Biorąc pod uwagę lata pracy na naszym laptopie jasne jest, że kurz dostanie się do środka obudowy i będzie się tam gromadził na radiatorach, wiatraku i płycie głównej. Takie zanieczyszczenia z biegiem czasu prowadzą do poważnych uszkodzeń płyty głównej, a co za tym idzie – kłopotów z zasilaniem, zanikiem obrazu i nagłym wyłączaniem komputera. Przyczyna? Brak przepływu powietrza i tym samym brak możliwości odpowiedniego chłodzenia płyty głównej (głównie chipsetu graficznego i procesora).