Odzyskiwanie danych z laptopów

Czasami od samego komputera istotniejsze są dane, które się na nim znajdują, dlatego oferujemy Ci możliwość ich odzyskania przed naprawą albo zamiast naprawy Twojego laptopa. Przeciętny koszt odzyskania danych i przywrócenia laptopa do pracy w naszym serwisie wynosi 200-600zł

Serwis laptopów OLIMP
ul. Krasińskiego 46
50-450 Wrocław

tel. (71) 725-69-62

W niektórych przypadkach po awarii Twojego komputera istnieje możliwość przełożenia dysku do innego laptopa i korzystanie bez przerw ze swojego pulpitu i programów "jak wcześniej", jest to szczególnie istotne kiedy chciałbyś zachować ciągłość pracy i nie możesz czekać na naprawę swojego komputera. Jeśli interesuje Cię taka opcja, zapytaj o nią pracownika naszego serwisu, za dodatkową opłatą pożyczymy Ci laptopa i przełożymy do niego Twój dysk.

Jakie rodzaje uszkodzeń naprawiamy?

Nasz serwis jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem uszkodzenia. Rozróżniamy kilka ogólnych przyczyn braku dostępu do danych:

Uszkodzenia programowe

Uszkodzenia programowe, do których należą również uszkodzenia logiczne – powstają na skutek zaburzeń spójności logicznej struktury danych zapisanych na nośnikach.

Objawy, przyczyny i skutki usterek programowych które mogą nas spotkać podczas używania laptopa:

 • Uszkodzenia systemu plików na laptopie mogą skutkować trudnościami w dostępie do danych. Do takich uszkodzeń mogą doprowadzić błędy sprzętowe, awarie systemowe lub niewłaściwe wyłączanie komputera. W efekcie mogą wystąpić błędy w odczycie danych lub całkowita utrata do nich dostępu.
 • Atak złośliwego oprogramowania: Infekcje spowodowane przez wirusy, ransomware czy trojany mogą prowadzić do utraty lub uszkodzenia danych na laptopie. Te ataki często wpływają na system plików lub kodują pliki, utrudniając ich odczyt. Aby poradzić sobie z tym problemem, niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych narzędzi i usług do zidentyfikowania zagrożeń, oczyszczenia systemu oraz odzyskania utraconych danych.
 • Nieudana aktualizacja Windows, przerwana albo zakończona niepowodzeniem: Jeśli w laptopie podczas aktualizacji wyczerpie się bateria albo na skutek innych nieprzewidzianych działań dojdzie do błędu i aktualizacja nie ukończy się prawidłowo, możesz utracić dostęp do systemu Windows a tym samym do swoich danych na dysku. System Windows może w tej sytuacji restartować się, zawieszać, próbować naprawić ale nieskutecznie. W tej sytuacji najczęściej w serwisie wyjmujemy dysk z laptopa i zgrywamy dane bezpośrednio z dysku, czasami wystarczy podłączyć się z systemem z dysku usb żeby odzyskać dane. Po zabezpieczeniu danych możemy się zająć reanimacją laptopa naprawiając system Windows albo instalując go od nowa. W części przypadków takie objawy oznaczają również fizyczne uszkodzenie nośnika co nie pozostaje bez wpływu na proces odzyskiwania danych.
 • Uszkodzenie systemu partycjonowania dysku: W niektórych przypadkach dochodzi do całkowitej utraty informacji o partycjonowaniu, znikają oznaczenia literek na dysku a po użyciu specjalnych narzędzi do analizy dysku ukazuje nam się format partycji RAW. W tej sytuacji kiedy przyczyną jest błąd logiczny, można najczęściej odzyskać dane metodą programową ale po wszystkim i tak konieczna jest ponowna instalacja systemu Windows. W części przypadków takie objawy oznaczają również fizyczne uszkodzenie nośnika co nie pozostaje bez wpływu na proces odzyskiwania danych.
 • Dysk albo partycja chce się formatować: Jeśli tak dzieje się u Ciebie to znaczy, że doszło do uszkodzenia systemu plików w partycji. W części przypadków może być to kwestia logiczna - czyli oprogramowania a czasami jest to objaw uszkodzonego fizycznie dysku. W obu przypadkach odzyskanie danych jest zazwyczaj możliwe ale czas trwania i cena jest zróżnicowana, zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej diagnozy.
 • Reset ustawień bios może czasem uniemożliwić start systemu i dostęp do danych. Twój system operacyjny Windows został zainstalowany z konkretnymi ustawieniami BIOS (UEFI), przypadkowa zmiana tych ustawień, np. na skutek wyczerpania baterii głównej albo baterii podtrzymującej bios może doprowadzić do wyzerowania tych ustawień i tym samym problemów ze startem systemu Windows. W części przypadków odpowiednie ustawienie bios pozwoli odzyskać dostęp do danych.
 • Po włączeniu komputera pojawia się prośba o podanie klucza bitlocker: Jeśli po włączeniu komputera widzisz monit o podanie klucza Bitlocker, oznacza to że Twój dysk jest zaszyfrowany i na skutek zmiany w systemie albo w bios doszło do włączenie pełnych zabezpieczeń, które wymusząją podanie 48 cyfrowego klucza Bitlocker. Może tak się zdarzyć po aktualizacji, wyczerpaniu baterii albo z innych czasami trudnych do określenia przyczyn. Być może nie przypominasz sobie żebyś decydował się na szyfrowanie dysku jednak podczas pierwszej instalacji systemu Windows, np. po zakupie komputera zostało włączone w systemie, jeśli posiadasz zapisany klucz, po prostu go wpisz. W przypadku kiedy nie posiadasz klucza mógł zostać zapisany na koncie Microsoft, w tym celu zaloguj się na innym komputerze albo telefonie na stronie Microsoft i sprawdź czy nie masz tam przypisanego klucza Bitlocker. W przypadku kiedy nie jesteś w stanie odzyskać klucza prawdopodobnie nie będzie możliwości odzyskania Twoich danych, szyfrowanie to jest bardzo skutecznym zabezpieczeniem i nie ma za bardzo sposobów na obejście problemu. W takim przypadku skontaktuj się z nami, sprawdzimy czy istnieją jeszcze jakieś możliwości odzyskania dostępu do Twoich danych.
 • System Windows włącza się, wszystko działa ale nie widzę części moich danych na dysku: jeśli twoje dane zniknęły po kopiowaniu albo zwyczajnie podczas pracy i masz pewność, że nie zostały wykasowane to prawdopodobnie doszło do przypadkowego wyzerowania komórek na dysku ssd, nie jest to częsta przypadłość ale odnotowujemy od czasu do czasu taki objaw u naszych klientów. Przyczyna jest trudna do ustalenia, czasem może być winny sprzęt (laptop) a czasem sam dysk twardy. Jeśli obawiasz się o swoje dane w przyszłości można rozważyć wymianę dysku ssd na nowy nawet jeśli aktualny wydaje się sprawny.
 • Wykasowałem istotne dane albo sformatowałem dysk: jeśli samodzielnie usunąłeś dane pierwsze co powinieneś zrobić to zaprzestać korzystania z komputera, dalsze korzystanie z systemu powoduje nadpisanie danych, które w większości wypadków nadal są, tylko ukryte i kiedy na miejsce w którym się znajdują system skopiuje inne pliki to utracisz do nich bezpowrotnie dostęp (nadpisane dane). Zapraszamy do wizyty w serwisie, postaramy się rozwiązać Twój problem.
 • Awaria sterowników: awaria sterowników może uniemożliwić start systemu albo znacznie utrudnić korzystanie z komputera.

Uszkodzenia fizyczne

Uszkodzenia fizyczne. Powstają na skutek upadku, wstrząsu zgniecenia, zalania cieczą lub wilgoci. Nie bez znaczenia jest również temperatura pracy, wysoka albo zbyt niska. Do tego rodzaju usterek przyczyniają się również fabryczne wady materiałowe, które znacznie skracają okres sprawności urządzenia i powodują samoistne usterki nośników albo komputerów.

Awarie komputera, w których dysk jest sprawny: takie jak uszkodzenie płyty głównej, gniazda zasilania, zasilacza, ekranu (matrycy) czy nawet klawiatury albo myszki mogą uniemożliwić nam dostęp do danych, jednak największym zagrożeniem dla naszych danych nie są powyższe uszkodzenia a awarie nośników, dysków twardych, magnetycznych albo ssd, które znajdują się w naszych laptopach a na nich właśnie znajduje się system operacyjny Windows albo Linux i wszystkie pliki. W tej części zajmiemy się awariami dysków w naszych laptopach, o pozostałych usterkach komputerów można poczytać w tym miejscu.

Rodzaje dysków

Dyski montowane w laptopie możemy podzielić ogólnie na dwie kategorie:

Dyski SSD

Dyski SSD - Solid state drive (montowane od kilku lat w laptopach) - w pełni elektroniczne dyski bez części ruchowym, zasada działania zbliżona do kart pamięci czy pendrive.

W dyskach SDD montowanych w laptopach możemy wyróżnić cztery zasadnicze i najbardziej spopularyzowane podtypy dysków:

 • SSD w formacie 2.5 cala, najbardziej popularny do tej pory rodzaj dysku SSD, montowany w laptopach i komputerach stacjonarnych PC
 • SSD na złączu m.2 w wersji SSD, dyski dzielą się na kilka podkategorii w zakresie rozmiaru ale zasadniczo mają podobną budowę i parametry więc odzyskiwanie z takich dysków można traktować w podobny sposób
 • SSD na złączu m.2 ale w wersji NVMe czyli wykorzystujące szybką linie danych z komputera PCIe, taką samą jak karty graficzne, dyski te są aktualnie najczęściej montowane w nowych laptopach. Przyczyną ich awarii jest często wysoka temperatura pracy na skutek wyśrubowanych parametrów i dużej prędkości pracy. Występują również w kilku rozmiarach ale odzyskiwanie danych z tych dysków wygląda podobnie.
 • SSD na złączu mSATA, wykorzystuje magistralę SATA i jest ograniczony jej prędkością, nie jest aktualnie już montowany w nowych komputerach.

Podstawowe fizyczne awarie dysków SSD:

 • Uszkodzenie kontrolera dysku SSD
 • Uszkodzenie pamięci dysku SSD

Objawy, przyczyny i skutki usterek sprzętowych dysków SSD, które mogą nas spotkać podczas używania laptopa i odebrać nam dostęp do danych:

 • System Windows nie włącza się, dysk jest widoczny w bios: w tej sytuacji nie ma pewności czy usterka jest programowa czy sprzętowa, w serwisie wyjmiemy Twój dysk i sprawdzimy jego sprawność na innym komputerze. Jeśli dysk jest fizycznie uszkodzony to w połowie przypadków udaje się odzyskać dane tańszymi metodami, niestety w pozostałych konieczne jest wsparcie laboratoryjnego odzyskiwania danych.
 • System Windows nie włącza się, dysk jest niewidoczny w bios: jeśli dysk jest niewidoczny w bios to mamy trzy opcje możliwej usterki w laptopie, dysk się wysunął ze slotu i nie kontaktuje, uszkodzenie płyty głównej i odczytu dysku albo ostatecznie uszkodzenie dysku ssd, najczęściej w tym wypadku winny jest kontroler dysku i niezbędne dosyć kosztowne odzyskiwanie danych w laboratorium, zapraszamy na bezpłatną diagnozę w celu potwierdzenie usterki.
 • System Windows włącza się ale działa bardzo wolno: jeśli system działa ale jest bardzo wolny to istnieje szansa na odzyskiwanie danych tańszymi metodami, serwis najprawdopodobniej spróbuje wyjąć dysk i wykonać kopię całości dysku poza laptopem. Winne w tej sytuacji są często kości pamięci albo kontroler.
 • System Windows włącza się ale pojawiają się niebieskie ekrany: komputer zawiesza się lub zamraża obraz
 • System Windows włącza się ale nie można nic zapisać na dysku: w tej sytuacji najczęściej wyczerpał się limit zapisów w komórkach dysku.

Dyski HDD

Dysk HDD - Hard disc drive - dyski mechaniczno-elektroniczne, odczyt danych odbywa się za pomocą szybko obracających się talerzy magnetycznych i głowic odczytujących.

Objawy, przyczyny i skutki usterek sprzętowych dysków HDD, które mogą nas spotkać podczas używania laptopa i odebrać nam dostęp do danych:

 • System Windows nie włącza się, dysk jest widoczny w bios: w tej sytuacji jeśli mamy potwierdzenie fizycznego uszkodzenia dysku twardego to najczęściej winne są głowice w dysku, w większości przypadków istnieje szansa na tańsze odzyskiwanie danych, w zależności od reakcji dysku po podłączeniu go pod zewnętrzny komputer.
 • System Windows nie włącza się, dysk jest niewidoczny w bios: w tej sytuacji najczęściej mamy problem z uszkodzeniem głowic w dysku, w większości wypadków konieczne będzie odzyskiwanie laboratoryjne. Zapraszamy do kontaktu w celu sprawdzenia usterki.
 • System Windows włącza się ale działa bardzo wolno: uszkodzenie głowic lub talerzy (platerów) na dysku, w zależności od stopnia degradacji jest szansa na tańsze odzyskiwanie danych.
 • System Windows włącza się ale pojawiają się niebieskie ekrany, komputer zawiesza się lub zamraża obraz: uszkodzenie głowic lub talerzy (platerów) na dysku, w zależności od stopnia degradacji jest szansa na tańsze odzyskiwanie danych.

Cennik usług odzyskiwania danych

Rodzaj Dysku Typ Usterki Opis Usterki Cena
Dysk SSD Usterki fizyczne Uszkodzony kontroler, brak kontaktu z dyskiem 2000-10 000 zł
Uszkodzony kontroler, zachowany kontakt z dyskiem 300-1000 zł
Uszkodzona pamięć dysku, brak kontaktu z dyskiem 2000-10 000 zł
Uszkodzona pamięć dysku, zachowany kontakt z dyskiem 300-1000 zł
Usterki programowe Ogólne podstawowe odzyskiwanie. 100-500 zł
Po formacie albo usunięciu danych od 200 zł
Naprawa uszkodzonego systemu 200-400 zł
Dysk HDD Usterki fizyczne Uszkodzone głowice i talerze, brak kontaktu z dyskiem 2000-10 000 zł
Uszkodzone głowice i talerze, zachowany kontakt z dyskiem 400-1200 zł
Usterki programowe Ogólne podstawowe odzyskiwanie. 100-500 zł
Naprawa uszkodzonego systemu 200-400 zł
Konfiguracja BIOS od 50 zł

Ceny są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od modelu urządzenia, skomplikowania procesu odzyskiwania oraz wyboru metody pracy.

Diagnostyka jest kluczowa do ustalenia dokładnej ceny odzyskiwania. Zadzwoń do nas jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat odzyskiwania Twoich danych - +48 784 956 965.