Wymiana nagrywarki DVD w laptopie

Wymiana nagrywarki DVD

Napędy CD/DVD/BR są stałym i nieodłącznym wyposażeniem dzisiejszych komputerów. Niestety trwałość zastosowanych w nich rozwiązań pozostawia wiele do życzenia. Po kilku latach pojawiają się pierwsze problemy z odczytem płyt, które narastają aż do całkowitego unieruchomienia czytnika. Jedynym sensownym krokiem jest wówczas jego wymiana w profesjonalnym serwisie.

Kontakt

Serwis laptopów OLIMP
ul. Krasińskiego 46
50-450 Wrocław

tel. (71) 725-69-62

Co może być powodem uszkodzenia napędu?

Technologia CD/DVD/BR wymaga użycia elementów optycznych w tandemie z elektroniką i mechaniką. Nieodczytywanie płyt może mieć więc związek z zanieczyszczeniami lub degeneracją soczewek lasera, z fizycznym uszkodzeniem mechanizmu obracającego krążki, z awarią mechanizmu tacki lub zepsuciem się elektroniki sterującej napędem. Z uwagi na niskie ceny czytników i nagrywarek naprawa większości z powyższych problemów jest nieopłacalna (i przede wszystkim nie daje pełnej gwarancji działania).

Czy można wyczyścić laser samodzielnie?

Mechanizm lasera w laptopie jest zwykle łatwo dostępny po wysunięciu tacki napędu, można więc zdmuchnąć z niego kurz sprężonym powietrzem. Nie polecamy używania do czyszczenia benzyny ekstrakcyjnej (niszczy silikon zawarty w soczewce) oraz chusteczek higienicznych i ręczników papierowych (pozostawiają trwałe rysy). W przypadku napędów bez tacki rozwiązaniem może być zakup specjalnej płyty czyszczącej.

Niestety samodzielna konserwacja jest działaniem mocno doraźnym, w dodatku zanieczyszczenia lasera nie zawsze są powodem niesprawności napędu.

  Przypominamy, że laser do odczytu płyt może niemal natychmiast nieodwracalnie uszkodzić wzrok, nie warto więc przekonywać się na własne oczy, czy działa po otwarciu tacki.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Dysponujemy pełnym zapleczem i wszystkimi modelami nagrywarek DVD do laptopów: Asus, Acer, HP, Toshiba, BenQ, Sony, Fujitsu-Siemens, IBM, Belinea, MSI, Apple, Compaq, Dell, Lenovo, LG, Samsung.