W przypadku gdy Twój komputer został zablokowany i po uruchomieniu widnieje komunikat z Policji, który straszy cię koniecznością opłaty przez voucher Ukash lub PaySafeCard; nie widzisz ikon, tapety, menu start, i nie możesz nic zrobić – to oznacza że Twój system jest zainfekowany popularnym trojanem Weeslof inaczej zwany Ukash lub PaySafeCard.
Nie wolno kupować wspomnianych kuponów – to jedynie złodziejska sztuczka (podszycie się pod Policję) i próba wyłudzenia pieniędzy. Kupno kodu z vouchera Ukash i PaySafeCard i wpisanie go NIE rozwiązuje problemu. Polska Policja nie ma z tym nic wspólnego.
"Ten komputer został zablokowany", "Proszę go odblokować za pomocą voucher Ukash lub "PaySafeCard", "system automatycznej kontroli informacyjnej", Polska Policja, to komunikaty, które możesz widzieć na ekranie. Ten wirus ma wiele odmian, zarówno polsko- jak i angielskojęzycznych, m.in. może:
- informować o braku aktualizacji systemowych,
- informować o zawirusowaniu komputera (Fast Antivirus, Personal Antivirus, Internet Antivirus Pro),
- informować o błędach na dysku (FileFix Professional, Data Doctor 2010),
- powoływać się na Policję (Polska Policja) albo przepisy Polskie lub UE (Microsoft Piracy Control),
- udawać program antywirusowy albo firewall (System Protection 2012),
- udawać ostrzeżenia Windowsa (Microsoft Security Antivirus).
Za każdym razem wirus żąda opłaty przez Ukash lub podanie danych karty kredytowej. Nigdy nie należy tego robić – to szantaż! Infekcja może mieć wiele źródeł, najczęściej dochodzi do niej za pośrednictwem: Facebooka, załączników maili, stron z nielegalnymi programami, filmami, muzyką, serialami, crackami, wszelką pornografią i innymi. Wirus nie usuwa danych, zwykle się nie rozprzestrzenia, nie zaraża nośników. Jest to program typu "ransomware" (ang. ransom – okup).
W naszym serwisie świadczymy usługę odwirusowania, doradzimy również, jak należy zabezpieczyć komputer, żeby podobny problem nie pojawił się w przyszłości.