64-bitowy komputer

64bity

Komputer 64-bitowy jest nowoczesnym rodzajem sprzętu, który potrafi pracować na 64-bitowych porcjach danych oraz używać 64-bitowych adresów. Co to oznacza?

Jak sprawdzić, czy nasz system operacyjny jest 64-bitowy?
Jak sprawdzić, czy nasz system operacyjny jest 64-bitowy?

Tradycyjne komputery, projektowane jeszcze w latach 90. miały architekturę 32-bitową. Dzięki temu mogły wykonywać operacje na danych, które dało się zapisać w systemie dwójkowym na 32 pozycjach. Jak już wyjaśnialiśmy w artykule o procesorze, każda czynność w komputerze sprowadza się do serii drobnych operacji typu "dodaj", "odejmij", "pomnóż". Każda duża porcja danych zaś dzielona jest na mniejsze kawałki, które jednorazowo jest w stanie przyjąć układ liczący. Komputery 32-bitowe dzielą dane na porcje po 32 bity, czyli mogą działać na liczbach nie większych niż ok. 4 miliardy. Komputery 64-bitowe zaś mogą jednorazowo operować na liczbach tak ogromnych, że wręcz ciężko nadać im nazwę.

Ujmując powyższe wyjaśnienie w skrócie – 64-bitowy procesor jest w stanie "ugryźć" na raz olbrzymie liczby, co było piętą achillesową poprzednich technologii.

Jakie korzyści niosą 64 bity?

  • Szybkość pracy – oprogramowanie zoptymalizowane dla 64 bitów pracuje wielokrotnie szybciej. Zwłaszcza, gdy wymagane są intensywne obliczenia.
  • Możliwość zamontowania większej ilości RAM – 32-bitowy komputer obsługuje maksymalnie 4 GB RAM (bo "nie widzi" liczb mniejszych od czterech miliardów, w praktyce w systemie Windows granica ta obniżona jest do ok. 3 GB). W komputerze 64-bitowym można umieścić 17,2 miliardów GB RAM, jednakże system Windows, w zależności od wersji, potrafi zaadresować 8-192 GB RAM.

Jakie są wady 64-bitowej architektury?

  • Słaba kompatybilność – niestety instalacja 64-bitowego systemu operacyjnego pociąga za sobą konieczność stosowania 64-bitowych sterowników i antywirusów. Starsze programy teoretycznie powinny działać bez przeszkód, ale w praktyce różnie to wygląda. Na szczęście problemy z kompatybilnością powoli odchodzą już w zapomnienie, producenci coraz bardziej dbają o uniwersalność swoich aplikacji.
  • Większe zużycie pamięci RAM – 64-bitowe aplikacje zużywają o kilkanaście procent więcej RAM. Jest to uwarunkowane technologicznie i nieuniknione, jednakże w dobie taniej pamięci można sobie na to pozwolić.

Czy mój procesor jest 64-bitowy?

Kliknij prawym przyciskiem na ikonę "Mój komputer" i wybierz "Właściwości" (jak na powyższym obrazku). Jeśli uważasz, że 64-bitowość stanowi przeszkodę w działaniu Twojego laptopa – skorzystaj z usług serwisu OLIMP. Nasi serwisanci mają duże doświadczenie w konfiguracji Windows, poświadczone certyfikatami firmy Microsoft.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.