Formanty ActiveX

Logo ActiveX

ActiveX to inaczej zestaw technologii programistycznych firmy Microsoft, ułatwiający komunikację między aplikacjami. Szczególną popularność zdobyły tzw. formanty ActiveX, czyli programy uruchamiane w przeglądarce. I to właśnie formantów dotyczyć będzie dalsza część niniejszej strony.

Dawno temu, w 1996 r., Microsoft zauważył, że witryny internetowe mają mocno ograniczone możliwości. Nie istniała jeszcze technologia Flash, przeglądarka internetowa służyła więc głównie pokazywaniu treści i nie przewidywała głębszych interakcji z użytkownikiem. Dziś byłoby to nie do pomyślenia - w końcu żyjemy w dobie gier online i pakietów biurowych w chmurze. W latach 90. jednak gorączkowo poszukiwano rozwiązania, które mogłoby przenieść globalną sieć na nowy poziom. Tak oto powstały formanty ActiveX, które zadebiutowały w przeglądarce Internet Explorer 3.0.

Formanty te pozwalały na uruchomienie na stronie internetowej programów, które miały możliwości i uprawnienia identyczne, jak w przypadku konwencjonalnych aplikacji. Powstały dziesiątki internetowych skanerów antywirusowych i innych ciekawych narzędzi, przede wszystkim jednak zaroiło się od komputerowych wirusów i szkodników...

Wady technologii ActiveX

Użytkownicy starszych wersji Internet Explorera zapewne niejednokrotnie spotkali się z natrętnymi formantami, które co rusz pytały o zgodę na instalację w komputerze i w przypadku uzyskania takowej - siały zamęt w systemie i w przeglądarce. Królowały wśród nich dialery, podejmujące próby połączenia modemu z wysokopłatnymi numerami telefonicznymi. Warto zaznaczyć jeszcze raz, że uprawnienia formantów ActiveX są właściwie nieograniczone (choć w nowszych systemach Windows mogą napotkać barierę w postaci kontroli dostępu przez konto administratora).

Na szczęście Microsoft w dużej mierze uporał się z zagrożeniami płynącymi ze strony ActiveX, chociażby poprzez wymóg elektronicznego podpisywania formantów i utrzymywanie czarnej listy szkodliwych aplikacji. Niemniej jednak zalecane jest wyłączenie ActiveX w przeglądarce, tak na wszelki wypadek.

Oto przykład ostrzeżenia przed instalacją formantu Windows Update Vista Web Control, podpisanego cyfrowo przez firmę Microsoft Corporation.

Ostrzeżenie przed zainstalowaniem formantu ActiveX w przeglądarce
Ostrzeżenie przed zainstalowaniem formantu ActiveX w przeglądarce

Jeśli chcesz zasięgnąć porady odnośnie zabezpieczenia komputera przed ActiveX lub oczyścić swój komputer ze szkodliwych i spowalniających pracę formantów – skorzystaj z usług naszego serwisu!

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.