Blue Screen

Nagłówek BSODa

Blue Screen (z ang. niebieski ekran, zwany także Blue Screen of Death lub BSoD, czyli niebieski ekran śmierci) to ekran krytycznego błędu w systemie Windows. Błąd ten powoduje zatrzymanie wszystkich programów i konieczność restartu komputera (który zazwyczaj następuje automatycznie). Jego pojawienie się jest równoznaczne z utratą wszystkich niezapisanych danych.

BSOD
Typowy Bluescreen

Blue Screen "wyskakuje" w różnych momentach – w trakcie uruchamiania, działania lub zamykania laptopa. Częstotliwość jego występowania rośnie w miarę starzenia się sprzętu, a także instalowania kolejnych programów, sterowników i aktualizacji. Niejednokrotnie jedyną metodą na pozbycie się Blue Screenów pozostaje reinstalacja Windowsa.

Co, jeśli blue screen pojawia się podczas uruchamiania laptopa?

Niebieski ekran podczas uruchamiania systemu Windows jest oznaką, iż:

  • Nastąpiło uszkodzenie pamięci RAM bądź jedna z kości się wypięła, ewentualnie w skrajnych przypadkach nastąpiło uszkodzenie banków pamięci RAM – w takim wypadku zalecana jest wymiana pamięci RAM bądź przelutowanie/wymiana banków pamięci.
  • Został uszkodzony mostek na płycie głównej, zarządzający dyskiem, klawiaturą i innymi komponentami - zalecamy reballing chipsetu. Przyczyną usterki mogło być przegrzanie się laptopa.
  • Nastąpiło uszkodzenie plików systemu Windows np. poprzez niewłaściwe nadpisanie przez aktualizację – zaleca się naprawę poprzez uzupełnienie utraconych/zmodyfikowanych plików bądź reinstalację systemu Windows.
  • Nastąpiło uszkodzenie sektorów dysku, które doprowadziło do utraty plików systemu Windows.
  • Na komputerze występują wirusy (trojany, downloadery), które spowodowały uszkodzenie plików z folderów systemowych (m.in. system32), skutkiem jest zmiana konfiguracji systemu i blokowanie sterowników. Zalecane jest usunięcie wirusów z dysku – nie ma tu gwarancji odzyskania pełnej funkcjonalności systemu, jednakże istnieje szansa odzyskania ważnych danych z komputera.
Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.