Chłodzenie pasywne

Rurka miedziana chłodząca pasywnie laptop

Chłodzenie pasywne - jest to rodzaj chłodzenia komputera, który nie posiada żadnych części ruchomych takich, jak np. łopatki wentylatora lub pompki w obiegu wodnym. Dzięki temu chłodzenie pasywne jest bezgłośne i nie męczy zanadto naszych strudzonych uszu.

Czemu chłodzimy komputery?

Radiator wypromieniowujący ciepło z wnętrza stacjonarnego PC
Radiator wypromieniowujący ciepło z wnętrza stacjonarnego PC

Po co komputerowi chłodzenie? Otóż nawet niepozorne laptopy potrafią wytworzyć ogromne ilości ciepła. Grzeją się zarówno procesory jak i chipsety płyt głównych, karty graficzne i dyski twarde. Owe ciepło musi być niezwłocznie odprowadzone, można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszą, zdecydowanie najskuteczniejszą metodą są głośne wentylatory oraz instalacje wodne. W ekstremalnych warunkach sprzętowych można nawet użyć ciekłego azotu! Jeśli nasz komputer nie jest demonem szybkości i nie pobiera zbyt dużej mocy, możemy skorzystać z drugiego sposobu, czyli chłodzenia pasywnego. Składa się ono zazwyczaj z radiatorów (metalowych żebrowanych płytek) i rur cieplnych.

Kompromisem jest połączenie wentylatorów i radiatorów, stosowane od lat w komputerach domowych i laptopach. Wyzwanie dla współczesnego przemysłu stanowią tablety, w których wentylatora nie da się zmieścić.

System chłodzenia pasywnego nie pobiera prądu, jest bezawaryjny i nie zużywa się, ale należy pamiętać, że jego wydajność zależy od przepływu powietrza w obudowie komputera. Jeśli sprzęt silnie się nagrzewa, to najwyższy czas oddać go do serwisu na kompleksowe czyszczenie!

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.