Dialer

Tak działa komputerowy dialer

Dialer jest programem służącym do wykonywania połączeń za pośrednictwem łącza telefonicznego. Niegdyś służył głównie do obsługi Internetu poprzez modem wpinany do domowego gniazdka RJ-11 (tego samego, które wyrywało się ze ściany ciągnąc zbyt mocno za słuchawkę telefonu). Dziś dialery wbudowane są w modemy 3G i w telefony komórkowe. Pełnią rolę wirtualnego "palca", który wykręca za nas wskazany numer.

Gdzie jest "haczyk"?

Stary telefon Powyższa definicja dialera brzmi niewinnie, kryje jednak w sobie pewien haczyk. Jeżeli w naszym systemie znajdzie się niechciany dialer, może on połączyć się bez naszej wiedzy z drogim, płatnym numerem. Niegdyś ataki przypuszczano głównie przez stacjonarne łącza, podpięte do komputerowych modemów. Szkodliwe oprogramowanie zamieniało standardowy numer dostępowy do Internetu (0202122) na wysokopłatny. Połączenie działało nadal, rachunki zaś osiągały zawrotne kwoty rzędu kilku tysięcy zł. Dziś modemy nadal są w użyciu – w bardzo wielu odmianach. Czasem występują w postaci pendrive'a USB podpinanego do laptopa, czasem wbudowane są w routery. Problem dialerów jednak nieco "przycichł", głównie ze względu na znacznie lepsze zabezpieczenia.

Czy mój komputer jest narażony na atak dialera?

Narażone na atak są komputery z zamontowanym modemem i przypiętą do niego linią telefoniczną. Dotyczy to nieraz małych firm, gdzie modem wykorzystywany jest np. do odbierania faxów. Niechciany dialer może spowodować duże szkody, jego instalacja następuje przeważnie za pośrednictwem formantów ActiveX. Problemy z modemami GSM i 3G występują znacznie rzadziej, jednakże nie można ich do końca wykluczyć.

Co z telefonami komórkowymi i tabletami? One też mają modem!

Tutaj sytuacja rysuje się nieco mniej różowo. Szacuje się, że spośród wszystkich istniejących na rynku dialerów, ponad 90% stanowi szkodliwe oprogramowanie. Użytkownicy smartphone'ów i tabletów z obsługą 3G muszą uważać przy instalacji aplikacji, które żądają dostępu do wykonywania połączeń i wysyłania SMS-ów.

Czy dialer może być pożyteczny?

Tak, jeśli pochodzi np. od dostawcy usług internetowych. Dialery wykorzystywane są często przez piratów oraz branżę pornograficzną, jako anonimowy sposób na zapłatę z pominięciem kart kredytowych.

Jak uchronić się przed dialerami?

Oczywiście najłatwiej jest wypiąć z komputera linię telefoniczną i wyłączyć modem. Jeśli jednak potrzebujemy jego funkcjonalności, warto zainwestować parę groszy w zabezpieczenie komputera za pośrednictwem programu antywirusowego oraz odpowiednich ustawień systemu.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.