Układ GPU

Szybki układ GPU firmy Nvidia

GPU (ang. Graphics Processing Unit) jest wyspecjalizowanym i niesłychanie skomplikowanym układem, znajdującym się na pokładzie karty graficznej. Stanowi dodatkowy procesor prowadzący obliczenia na potrzeby grafiki trójwymiarowej, będącej ogromnym wyzwaniem dla dzisiejszej inżynierii.

Aby przybliżyć stopień zaawansowania GPU, przytoczymy przykład jednej z najszybszych dostępnych na rynku kart graficznych – potrafi ona wygenerować na ekranie powierzchnię wody składającą się z setek milionów elementów, potrafi również płynnie animować postać mającą na głowie niemal 20 tysięcy włosów.

Dlaczego grafika wymaga tak dużej mocy obliczeniowej?

Na co dzień człowiek ma tendencję do uproszczeń. Widząc na ulicy samochód tak naprawdę nie zastanawia się się nad budową jego każdej części. Projektanci gier i modeli 3D działają zupełnie inaczej. Muszą bowiem przenieść owo przykładowe auto do wirtualnej rzeczywistości. Każde wgięcie blachy, rowek na oponie, detal nadwozia i zakamarek wnętrza muszą być opisane w najdrobniejszych szczegółach. Nie wystarczy podać komputerowi, że pojazd jest czerwonym sedanem marki Ford – każdy jego detal musi być odwzorowany za pomocą algebraicznych metod. Płynne wyświetlanie trójwymiarowej animacji wymaga odświeżenia ekranu i przekalkulowania sceny minimum 30 razy na sekundę. Jak skomplikowana może być owa scena - wie każdy, kto choć raz zasiadł przy nowoczesnej grze komputerowej.

Typowa grafika 3D bez tekstury
Liczba obliczeń wymaganych przez grafikę 3D może przyprawić o zawrót głowy...

Ze względu na imponującą wydajność, GPU są często używane do łamania zabezpieczeń - w tym przede wszystkim zaszyfrowanych haseł.

Czy GPU może ulec awarii?

Niestety tak, w dodatku zdarza się to niebywale często. Jedną z najpowszechniejszych usterek laptopów jest utrata połączenia GPU z płytą główną. Dzieje się tak przeważnie wskutek zbyt wysokich temperatur wewnątrz obudowy laptopa, prowadzących do degeneracji spoiw układów elektronicznych.

Jeżeli podejrzewasz w swoim laptopie problem z układem GPU, zgłoś się do naszego serwisu. Wbrew pozorom większość awarii grafiki można naprawić bez kosztownego wymieniania płyty głównej na nową.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Worcella 2 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.