HDD (Hard Disk Drive)

HDD (Hard Disk Drive) - jest to tradycyjne urządzenie pamięci masowej stosowane w komputerach i innych urządzeniach do przechowywania danych na trwałym nośniku. HDD składa się z wirujących talerzy pokrytych warstwą magnetyczną oraz głowicy odczytu/zapisu, która przesuwa się nad powierzchnią talerzy.

Oto kilka kluczowych cech i informacji dotyczących HDD:

  1. Pojemność: HDD oferuje znaczną pojemność przechowywania danych, zaczynając od kilkudziesięciu gigabajtów (GB) w starszych modelach do kilkunastu terabajtów (TB) w bardziej zaawansowanych dyskach.

  2. Mechanizm działania: Talerze w HDD obracają się w wysokiej prędkości (np. 5400 obr./min lub 7200 obr./min), a głowica odczytu/zapisu przesuwa się nad talerzami, zapisując i odczytując dane za pomocą zmagnetyzowanych obszarów na powierzchni talerzy.

  3. Prędkość transferu danych: HDD oferuje prędkości transferu danych zależne od modelu, ale zazwyczaj są one niższe w porównaniu do nowszych technologii, takich jak SSD (Solid State Drive). Prędkość transferu danych dla HDD jest mierzona w megabajtach na sekundę (MB/s) lub gigabajtach na sekundę (GB/s).

  4. Opóźnienie dostępu: Ze względu na mechaniczną naturę działania, HDD ma pewne opóźnienie dostępu do danych. Czas poszukiwania (czas, w którym głowica musi odnaleźć właściwą pozycję na talerzu) i czas opóźnienia obrotowego (czas oczekiwania na obrót talerzy do właściwej pozycji) mogą wpływać na ogólną wydajność odczytu i zapisu.

  5. Trwałość: HDD jest stosunkowo wrażliwe na wstrząsy i fizyczne uszkodzenia, ponieważ zawiera ruchome części. W związku z tym, w przypadku upadku lub silnych wstrząsów, istnieje ryzyko uszkodzenia dysku i utraty danych.

Mimo że technologia SSD stała się coraz bardziej popularna ze względu na swoją szybkość i trwałość, HDD wciąż jest szeroko stosowany do przechowywania danych w komputerach stacjonarnych, laptopach, serwerach, konsolach do gier i innych urządzeniach, ze względu na swoją większą pojemność w stosunku do ceny w porównaniu do SSD.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.