Złącze HDMI

HDMI

HDMI (z ang. High Definition Multimedia Interface) to rodzaj złącza służącego do przesyłania wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Dzięki HDMI można np. podłączyć sprzęt komputerowy do dużego telewizora LCD i delektować się filmami w rozdzielczości HD. Tego typu złącze znajdziemy też w najnowszych konsolach do gier.

Dlaczego potrzebujemy złącza HDMI?

Na przestrzeni ostatnich lat postęp w dziedzinie grafiki i ekranów komputerowych jest wręcz niewiarygodny. W latach 90. stosowano szeroko złącza analogowe, które co prawda zapewniały kiepską jakość wyświetlanego obrazu, ale prymitywne monitory kineskopowe i tak nie były w stanie pokazać nic ostrzejszego ani barwniejszego. Z biegiem czasu okazało się, że takie rozwiązanie zupełnie nie przystaje do nowoczesnych realiów. W związku z tym opracowano nowy, cyfrowy standard przesyłu danych DVI - odporny na zakłócenia i obsługujący wysokie rozdzielczości.

Nowy standard miał jednak kilka wad, które utrudniały użycie go w domowym sprzęcie telewizyjnym. Po pierwsze - wtyczki i gniazda były bardzo nieporęczne. Umieszczenie ich w telefonach komórkowych lub aparatach fotograficznych zupełnie nie wchodziło w grę. Po drugie - złącze DVI nie przenosiło dźwięku. Połączenie np. ekranu plazmowego z odtwarzaczem DVD wymagało zatem osobnych kabli audio i video. Naprzeciwko wszystkim tym potrzebom wyszli konstruktorzy złącza HDMI.

Dlaczego HDMI jest tak popularne?

HDMI bardzo szybko stało się uznanym w branży standardem. Posiada je każdy nowy laptop, aparat cyfrowy, niektóre tablety i telefony, konsole, telewizory, zestawy kina domowego... Jego popularność wynika z wygody użytkowania i możliwości miniaturyzacji. Wystarczy użycie jednego, cienkiego kabla HDMI, aby uzyskać wysokiej jakości dźwięk i obraz, odporny na zewnętrzne zakłócenia i nadający się do pokazania na ogromnych ekranach. Dzięki HDMI obejrzysz w telewizorze zdjęcia z wakacji, odtworzysz film z tabletu i pograsz w pięknie wyglądające, konsolowe gry. Kupując nowy sprzęt do domowego kina upewnij się, że obsługuje standard HDMI!

Typowy kabel HDMI
Typowy kabel HDMI

Problemy z HDMI w laptopie

Częste podłączanie i odłączanie komputerowego monitora może doprowadzić do degeneracji gniazda HDMI. W przypadku problemów z obrazem lub zbyt luźnej "pracy" wtyczki w gnieździe – odwiedź nasz serwis laptopów we Wrocławiu. W ramach darmowej diagnozy znajdziemy źródło problemu i w razie potrzeby wymienimy gniazdo HDMI na nowe.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.