Magistrala ISA

Magistrala ISA na płycie głównej

ISA (Industry Standard Architecture) – bardzo sędziwy rodzaj magistrali komputerowej, zakończonej na płycie głównej podłużnym, czarnym gniazdkiem. Występuje wyłącznie w starych komputerach, jej czasy przeminęły wraz z rozpowszechnieniem magistrali PCI od połowy lat 90. Służy do przyłączania kart rozszerzeń takich, jak chociażby karty dźwiękowe. Karta ISA wygląda następująco:

Karta SoundBlaster 16
Antyczna karta dźwiękowa Creative Labs Sound Blaster 16 ISA

Magistrala ISA pojawiła się na rynku w 1984 r., po dziesięciu latach miała już długą brodę i nie nadążała za współczesną sobie architekturą sprzętu. Pozwalała ona na transmisję danych z realną prędkością 4-5 MB/s, co w XXI w. stało się wartością śmiesznie niską. Próbowano reanimować standard ISA rozszerzając go do wersji EISA, ale koszty produkcji komputerów z EISA okazały się zbyt duże.

W oparciu o standard ISA opracowano przede wszystkim magistralę ATA (swojego czasu stanowiła najpopularniejszy sposób podłączania do komputera dysku twardego) oraz PCMCIA (gniazdo rozszerzeń do laptopów)

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.