Złącze Jack

Złącze Minijack

Jack to rodzaj wtyczki, używany w urządzeniach audio i wideo. Odkąd komputery, za pośrednictwem kart dźwiękowych, zaczęły wydawać z siebie różnorakie odgłosy, wtyczka jack zawitała także do nich.

Pierwsze próby stworzenia standardu Jack miały miejsce już na początku XX w., potrzebowano bowiem trójkontaktowej wtyczki, którą z łatwością będzie można wkładać i wyjmować z telefonicznych central. Wynalazek przyjął się i jest szeroko używany do dziś, także w profesjonalnych zastosowaniach scenicznych. Na pewno masz podobne złącze w swoim telefonie, radiu lub odtwarzaczu muzyki.

Jeśli posiadasz komputer stacjonarny znajdziesz gniazda jack na jego tylnym (czasem również przednim) panelu. Różnokolorowe złącza służą do podłączenia głośników i mikrofonu. Laptopy mają gniazda jack z przodu, aby ułatwić używanie słuchawek.

Karta dźwiękowa Sound Blaster
Typowa karta dźwiękowa. Na jej tylnym panelu znajdziesz szereg gniazd Jack. Kolor zielony oznacza przeważnie wyjście głośnikowe, kolor czerwony to mikrofon, kolor niebieski to wejście liniowe.

Większość użytkowników laptopów używa gniazda jack bardzo często, podłączając i odłączając słuchawki i głośniki. Z czasem gniazdo to coraz bardziej się wyrabia, co grozi obniżeniem jakości dźwięku. Jeśli zauważysz takie symptomy w swoim komputerze przenośnym - odwiedź nasz serwis notebooków!

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.