Koń trojański (popularnie nazywany trojanem) to bardzo niebezpieczny rodzaj oprogramowania, który możemy zainstalować przypadkiem, pobierając pliki z niezaufanych stron internetowych. Program będący koniem trojańskim - podobnie, jak swój mitologiczny odpowiednik - zawiera w sobie ukrytą, niepożądaną funkcjonalność. Nasz komputer można porównać do twierdzy, chronionej przez zaprawione w bojach programy antywirusowe i antyszpiegowskie. Jeśli dobrowolnie wpuścimy do niej szkodliwe oprogramowanie - linie obrony zostaną z łatwością przełamane. Może mieć to fatalne skutki dla bezpieczeństwa naszych danych!
Jakie działania może podjąć koń trojański?
- Wykradanie naszych poufnych danych i haseł.
- Szpiegowanie naszej działalności (np. przesyłanie do hakera wciskanych klawiszy w celu poznania hasła do poczty lub konta bankowego).
- Sabotowanie programów antywirusowych w celu osłabienia komputera.
- Przejmowanie kontroli nad komputerem w celu dokonania ataku na inne maszyny.
- Modyfikowanie naszej przeglądarki internetowej poprzez zmianę strony startowej lub instalowanie irytujących wtyczek.
- Przeszkadzanie użytkownikowi w korzystaniu z komputera - np. poprzez wysuwanie tacki CD-ROMu.
- Kasowanie danych lub uszkadzanie systemu.
Jak ustrzec się przed trojanami?
Na szczęście profilaktyka nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy dobry program antywirusowy oraz systematyczne aktualizowanie systemu operacyjnego. Nie słuchaj ludzi, którzy odradzają Ci aktualizowanie Windows! Każdego miesiąca rozpoznawanych jest mnóstwo dziur i błędów w zabezpieczeniach oprogramowania Microsoftu, ignorowanie aktualizacji jest zaproszeniem dla wirusów i trojanów!
Niezbędną częścią profilaktyki jest również uważne korzystanie z zasobów Internetu. Nigdy nie uruchamiaj plików .exe pochodzących z nieznanych źródeł, oprogramowanie pobieraj zawsze z zaufanych stron (dobreprogramy.pl, Softpedia, download.com itp.).
Co zrobić w przypadku infekcji?
Jest to dość poważna sytuacja i zalecamy w jej przypadku wizytę w naszym serwisie. Nie warto ryzykować późniejszych powikłań, bezpieczeństwo danych lepiej oddać w ręce doświadczonych specjalistów.