Wyświetlacz LCD

Monochromatyczny ekran LCD

LCD (ang. Liquid Crystal Display) jest rodzajem wyświetlacza (ekranu, panelu, matrycy), który pokazuje użytkownikowi obrazy za pośrednictwem cząsteczek ciekłego kryształu.

Jeszcze niedawno w większości komputerów królowały duże i nieporęczne monitory kineskopowe. Ważyły więcej od samochodowego akumulatora, zajmując przy tym ogromne ilości miejsca na naszych biurkach. Postęp technologiczny przyniósł miniaturyzację ekranów, dzięki czemu dzisiejsze monitory i telewizory wyglądają zupełnie inaczej. To właśnie ciekłe kryształy są wiodącą metodą wytwarzania nowoczesnych wyświetlaczy.

Tak wygląda kursor myszy, gdy spojrzymy na niego w powiększeniu na matrycy LCD.
Tak wygląda kursor myszy, gdy spojrzymy na niego w powiększeniu na matrycy LCD. Widać pojedyncze punkty koloru zielonego, niebieskiego i czerwonego.

Jak działa ekran LCD? Składa się z milionów niewielkich punktów, zwanych pikselami. Pod spodem ekranu znajduje się źródło światła. Światło to w każdym z pikseli może być przepuszczone albo zatrzymane - decydują o tym cząsteczki ciekłego kryształu, pobudzane odpowiednim napięciem. Podobnie zachowują się wyświetlacze np. w elektronicznych zegarkach, tu źródło światła zastąpione jest odbiciem światła z zewnątrz.

Największą bolączką komputerowych ekranów LCD jest ich podatność na występowanie martwych pikseli, czyli uszkodzonych punktów, świecących zawsze na biało lub pozostających czarnymi. Potrafią być niezwykle irytujące w codziennej pracy. Inne problemy to widoczne smużenie, awaria podświetlenia i widoczne wyraźnie ciemne pasy. Wszystkie te usterki nie oznaczają jeszcze końca świata i niekiedy mogą być naprawione. Nasz serwis laptopów oferuje m.in. usługę wymiany matrycy.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.