Złącze LPT

Złącze LPT

LPT (ang. Line Print Terminal, inne nazwy: port równoległy, IEEE 1284) jest rodzajem złącza komputerowego, używanego już od lat 70. Służy do podłączania drukarek, skanerów i innych urządzeń peryferyjnych. Powoli i mozolnie wychodzi już z użytku na rzecz nowocześniejszego złącza USB.

Złącze LPT ma szczególną budowę, w jego gniazdku zauważysz mnóstwo otworów. W zamierzchłych czasach był to jeden z krzyków techniki, zapewniający bardzo szybkie przesyłanie danych. Skoro po jednej linii danych można przesłać ograniczoną liczbę informacji, równolegle po ośmiu liniach można przesłać osiem razy więcej! Dziś postęp techniczny wyeliminował potrzebę mnożenia linii, przez co wielkie, nieporęczne złącza LPT odchodzą do lamusa.

Adapter LPT
Obecnie większość komputerów, zwłaszcza przenośnych, nie posiada już złącza LPT. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić odpowiednią przejściówkę USB. Na powyższym zdjęciu można przy okazji porównać wielkość wtyczek LPT i USB. Różnica jest kolosalna.

Jeśli jednak posiadasz w domu urządzenia podłączane przez LPT musisz pamiętać o tym, że nie oferują one funkcjonalności HOT PLUG. Oznacza to, że nie możesz podłączyć drukarki albo skanera do komputera, jeżeli ten komputer jest włączony. Nie wierzcie komputerowym "magikom", którzy bez znajomości dokumentacji ignorują ten istotny fakt. Niefortunne podpięcie wtyczki LPT do włączonego komputera może w niektórych przypadkach uszkodzić Twój sprzęt. Nie dzieje się to często, ale jednak jest możliwe. W razie problemów zgłoś się do naszego serwisu.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.