Złącze MagSafe

MagSafe

MagSafe jest specyficznym rodzajem gniazda zasilania, stosowanym w komputerach firmy Apple. Po raz pierwszy pojawił się w 2006 roku, w laptopie MacBook Pro. Polega na zastosowaniu magnesu, utrzymującego wtyczkę w gnieździe.

Tak wygląda MagSafe
Tak właśnie wygląda MagSafe.

Każdej osobie pracującej na notebooku co najmniej raz zdarzył się przypadek, gdy wtyczka zasilania została gwałtownie wyciągnięta wskutek zahaczenia kabla o przeszkodę lub potknięcia się o zasilacz. MagSafe ma w założeniu eliminować następstwa takich zdarzeń. Magnetyczne gniazdo reaguje na pociągnięcie kablem szybkim rozłączeniem. Dzięki temu minimalizowane jest niebezpieczeństwo uszkodzenia kabla i co gorsza - zrzucenia laptopa na podłogę. Razem z MagSafe stosowane są zasilacze 45W, 60W i 85W oraz adaptery DC do podłączania w samolotach.

Problemy z MagSafe

Spalone gniazdo MagSafe
Spalone gniazdo MagSafe

Z biegiem czasu okazało się, że MagSafe nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim wyszła na jaw słaba jakość wykonania przewodu, który niejednokrotnie odrywał się od wtyczki. Również sprężyny metalowych pinów szybko traciły swoją elastyczność – obecność elementów ruchomych w złączu zdecydowanie nie dodawała mu niezawodności. W 2009 roku wniesiono pozew przeciwko Apple, w którym określono gniazdo MagSafe jako niebezpieczne i mogące powodować pożary (delikatna izolacja wskutek zmęczenia materiału niejednokrotnie odsłaniała przewody, co groziło zwarciem).

Jeśli doświadczasz problemów ze złączem MagSafe, skorzystaj z usług naszego pogwarancyjnego serwisu Apple. Zlikwidujemy usterkę szybko i niedrogo.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.