Modem

Modem PCI

Modem (od ang. MOdulator-DEModulator) jest urządzeniem służącym do zamiany danych cyfrowych na analogowe i na odwrót. Za jego pośrednictwem można podłączyć komputer do Internetu.

Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszą metodą łączenia się z Internetem była sieć telefoniczna. Dane przesyłano w bardzo ciekawy sposób - komputer przekazywał je do modemu, który przetwarzał zakodowane cyfrowo informacje na postać zjadliwą dla linii telefonicznej. Odbiorca po drugiej stronie, podnosząc słuchawkę, był częstowany serią pisków i zgrzytów. Piski te mógł odczytać jedynie drugi modem, który zamieniał procesie demodulacji dziwaczne dźwięki na komputerowe dane. W dużym uproszczeniu - rola modemu polegała na przeobrażeniu danych na zwykłą rozmowę telefoniczną i odwrotnie.

Modemy używające zwykłej sieci telefonicznej są już dziś rzadkością (głównie przez powolne działanie). Popularność zyskały za to inne rodzaje modemów, które mogą transmitować informacje np. przez telewizję kablową lub cyfrowe centrale telefonii stacjonarnej.

Typowy modem LTE
Typowy model LTE wielkości pendrive'a.

W ostatnich latach największym powodzeniem cieszą się modemy LTE, do których wkładamy kartę SIM otrzymaną od jednego z operatorów komórkowych. Konfiguracja LTE bywa kłopotliwa, jeśli napotkasz na problem nie do pokonania, rozważ wizytę w naszym serwisie. Pomożemy Ci ustanowić działające połączenie internetowe.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.