Pamięć RAM (lub bardziej po polsku – pamięć operacyjna) – pamięć, w której przechowywane są aktualnie wykonywane programy i wyniki ich działania. Czym różni się od dysku twardego? Otóż określa się ją jako krótkotrwałą – jej zawartość znika natychmiast po odcięciu zasilania.
Można by zapytać: po co nam pamięć, której zawartość jest ulotna i grozi utratą efektów naszej pracy. Czy nie lepiej byłoby używać trwalszego nośnika? Odpowiedź jest bardzo prosta – pamięci RAM są bardzo szybkie, swoimi parametrami przepustowości i czasu dostępu wielokrotnie prześcigają najszybszy nawet dysk. To dzięki nim komputery działają tak wydajnie.
Jak wygląda pamięć RAM?
We współczesnych pecetach pamięć RAM montowana jest przeważnie w formie niewielkich kości (takich, jak na okładce tego tekstu). Wyższa pojemność kości oznacza oczywiście wyższą cenę. W ultrabookach i tabletach (podobnie zresztą, jak w smartfonach) pamięć przylutowuje się do płyty głównej. W ten sposób zajmuje co prawda mniej miejsca, ale nie można jej wymienić ani ulepszyć.
Ile pamięci RAM jest mi potrzebne?
Wymagania co do ilości zamontowanej pamięci RAM zmieniają się w świecie technologii z roku na rok. W 1981 r. Bill Gates, założyciel Microsoftu, stwierdził, że 640 KB pamięci operacyjnej powinno każdemu wystarczyć. Ponad 30 lat później nawet najbardziej budżetowe laptopy miały już zamontowane 4 GB RAM (czyli tysiące razy więcej...). Obecnie można zaobserwować trend, że w modelach ekonomicznych, średnich i profesjonalnych montuje się odpowiednio 4 GB, 8 GB i 16 GB RAM.
Czy pamięć RAM może się zepsuć?
Jak każdy komponent elektroniczny, pamięci RAM mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom. Wysoki stosunek kosztu naprawy do ceny nowych elementów sprawia, że najbardziej opłaca się wymiana zepsutych kości na nowe. Może się zdarzyć, że pamięci są sprawne, ale ich działanie jest niestabilne (np. gdy zamontowane kości nie pasują do płyty głównej). Takie przypadki można wykryć za pomocą specjalnych testów.