S.M.A.R.T.

Technologia S.M.A.R.T.

S.M.A.R.T. (skrót od Self Monitoring Analysis and Reporting Technology) – jest to system monitorujący działanie dysku twardego, wykrywający wszelkie uszkodzenia i zagrożenia utraty danych.

Jak zapewne wiecie, dyski twarde są urządzeniami niesłychanie delikatnymi, a jednocześnie i ważnymi. To one przechowują wszystkie nasze dane, których utrata może nas drogo kosztować. Zarówno dyski tradycyjne, zbudowane w oparciu o talerze magnetyczne, jak i dyski SSD wykorzystujące technologię FLASH, nie są w 100% niezawodne. Prawdopodobieństwo awarii rośnie wraz z wiekiem dysku i intensywnością jego używania.

W latach 90., w czasie wielkiej ekspansji komputerów osobistych, producenci dysków zaczęli stopniowo wprowadzać do nich rozwiązania, które informowały użytkownika o prawdopodobieństwie rychłej awarii tak, aby miał szansę na przeniesienie ważnych danych. Efektem tych starań jest właśnie S.M.A.R.T. Wyobraźcie sobie, że w każdym nowym dysku twardym siedzi mały diagnosta, który na bieżąco analizuje wszystkie parametry jego działania. Sprawdza liczbę uruchomień, podlicza czas pracy, notuje temperaturę, przede wszystkim jednak zapisuje wystąpienia błędów, które mogą (choć nie muszą) wskazywać na uszkodzenie urządzenia. Efekty pracy owego diagnosty wyglądają następująco:

Przykładowy raport S.M.A.R.T.
Przykładowy raport wygenerowany przez S.M.A.R.T.

Wygląda to mało zachęcająco, ale wprawny serwisant na podstawie powyższych danych potrafi wyczarować prawdziwe cuda. Zupełnie jak lekarz diagnozujący chorobę – może sprawdzić, czy występują jakieś objawy, a następnie podjąć konkretne działania. Jest to niesłychanie ważne, błędna diagnoza prowadzi bowiem niejednokrotnie do poważnych konsekwencji. Wymiana sprawnego dysku pociąga za sobą spore koszty zakupu nowego sprzętu, próba naprawy systemu na uszkodzonym dysku zaś może unieruchomić urządzenie na tyle poważnie, że odzyskanie danych będzie możliwe wyłącznie w drogim laboratorium.

Jak sprawdzić informacje dostarczane przez SMART?

Na rynku istnieje wiele programów odczytujących SMART, jednakże dostarczane przez nie dane są trudne do interpretacji dla mniej zaawansowanych użytkowników (vide załączony screen). Jeśli Twój system zachowuje się dziwnie lub podejrzewasz awarię dysku – odwiedź nasz serwis laptopów!

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.