Świetlówka matrycy

Świetlówka na obrazku

Świetlówka matrycy – jest to niezbędny element każdego komputerowego ekranu LCD. Typowa matryca działa na zasadzie wygaszania punktów na ekranie. Czarny kolor uzyskuje się w niej poprzez zasłonięcie podświetlenia – to dlatego trudno uzyskać głęboką prawdziwą czerń i wysoki kontrast. Podświetlenie realizuje się za pomocą lamp fluorescencyjnych z zimną katodą lub białych diod LED.

W zależności od technologii wykonania świetlówki różnią się jakością i trwałością. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nierównomierne podświetlenie dyskwalifikuje matrycę pod kątem profesjonalnych zastosowań (grafika, montaż wideo).

Rodzaje świetlówek

  • Lampa fluorescencyjna z zimną katodą
    Lampa fluorescencyjna
    Lampa fluorescencyjna z zimną katodą – technologia z długą brodą, znana już w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Typowy monitor LCD zawiera kilka podłużnych, mocnych lamp. Brak wyraźnie widocznych na ekranie pasów zawdzięczamy dyfuzorowi – najczęściej jego rolę pełni mleczna, polimerowa folia rozpraszająca równomiernie światło. Od jakości dyfuzora zależy komfort pracy z matrycą. Kiepska konstrukcja ekranu objawia się czarnymi plamami na krawędziach. Lampy fluorescencyjne stosowano szeroko do 2010 roku, obecnie są powoli wypierane przez diody LED.
  • Dioda LED
    Full LED
    Dioda LED – białe światło LED można uzyskać na dwa sposoby - albo poprzez białą diodę, albo przez trzy diody RGB, emitujące podstawowe barwy. Drugie z wymienionych rozwiązań pozwala na manipulację kolorem podświetlenia i uzyskiwanie ciepłych odcieni bieli, jest jednak dość kosztowne. Zdecydowana większość matryc opiera się o klasyczną, białą diodę, wynalezioną stosunkowo niedawno - pod koniec XX w. Wyróżniamy dwie technologie montażu diod: tańszą Edge LED (dwie listwy LED na dolnej i górnej krawędzi ekranu + dyfuzor) oraz droższą Full LED (diody rozłożone równomiernie pod całą powierzchnią matrycy).

Nasz serwis zajmuje się wszystkimi problemami ze świetlówkami w ekranach LCD. W przypadku awarii prosimy o kontakt, naprawimy usterkę niedrogo i profesjonalnie.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.