Usuwanie wirusa "Critroni/CTB-Locker"

Mniej-więcej od 2014 roku w Internecie szaleje wirus (a dokładniej ransomware), który szantażuje użytkowników utratą danych. Działa on niezwykle podstępnie – szyfruje nasz dysk mocnym algorytmem i oczekuje zapłaty za jego odszyfrowanie. Jeśli nie ulegniemy – tracimy na zawsze cenne pliki.

Jak rozpoznać wirusa CTB Locker?

Wirusa rozpoznamy po ekranie (najczęściej w języku angielskim), informującym o zaszyfrowaniu plików. Może on wyglądać w następujący sposób:

Screen pokazujący działanie wirusa CTB
Screen pokazujący działanie wirusa CTB

Jak pozbyć się wirusa CTB Locker?

Niestety nie pomaga tu oprogramowanie antywirusowe ani podłączanie dysku do innych komputerów. Naprawy na własną rękę mogą skończyć się bezpowrotną utratą możliwości odzyskania klucza szyfrującego. Próby zgłaszania sprawy na Policję nie są tu zbyt skuteczne, wirus komunikuje się z autorem za pośrednictwem anonimowej sieci TOR i płatności w kryptowalucie BitCoin, wyśledzenie sprawcy może być niemożliwe, a przynajmniej nieosiągalne dla naszych służb. Zapłata okupu również nie gwarantuje rozwiązania problemu. Co więc zrobić najlepiej?

Przede wszystkim pamiętaj, aby natychmiast odizolować zainfekowany komputer od lokalnej sieci. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenieniu go na inne urządzenia. Powstrzymaj się od korzystania z pendrivów i dysków USB, które były do niego podłączone.

Optymalnym wyjściem z sytuacji jest zdecydowanie dostarczenie komputera do profesjonalnego serwisu komputerowego, którego pracownicy sprawdzą rodzaj wirusa i podejmą odpowiednie kroki, maksymalizujące szansę odzyskania danych. Najlepiej przekazać komputer bezzwłocznie, niektóre odmiany wirusa mają bowiem ustawiony licznik czasu, po którym trudno już coś zdziałać.

W naszym serwisie świadczymy usługę odwirusowania, doradzimy również, jak należy zabezpieczyć komputer, żeby podobny problem nie pojawił się w przyszłości.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.