6 porad: Jak używać baterii do laptopa?

Ilustracja stanu baterii

To bateria sprawia, że Twój notebook jest mobilnym urządzeniem. Sposób użycia ma duży wpływ na żywotność baterii. Jeżeli chcesz przedłużyć jej żywotność, zastosuj się do poniższych porad:

Po pierwsze – przeczytaj instrukcję od laptopa!

Producent z pewnością zamieścił w instrukcji garść informacji na temat baterii. Niektóre z ogniw wymagają formowania przed pierwszym użyciem (naładowania do pełna i rozładowania do kilku procent pojemności). Dostarcza ono przydatnych informacji dla elektroniki akumulatora.

Nie formuj baterii jeśli nie jest to wymagane!

Miej na uwadze, że całkowite rozładowanie baterii litowo-jonowej (czyli spadek poniżej określonego napięcia) uszkodzi ją bezpowrotnie. Jej ładowanie do 100% również jest wysoce szkodliwe dla żywotności ogniw.

Zaufaj producentowi laptopa

Producent na pewno dołączył do baterii specjalny chip, który pilnuje, aby żadne z wymienionych wyżej ekstremów nie miało miejsca. Chip nigdy nie dopuści do całkowitego rozładowania baterii, ochroni ją też przed długotrwałym przebywaniem w stanie pełnego naładowania. W większości nowoczesnych laptopów baterią nie trzeba się zanadto przejmować.

Zapewnij odpowiednie warunki przechowywania

Jeśli wyjmujesz baterię z laptopa – zapewnij jej odpowiednie warunki przechowywania. Pozostaw ją naładowaną do połowy (będzie w ten sposób powoli wytracała energię) w suchym i chłodnym miejscu. Nigdy nie słuchaj internetowych "magików" i nie umieszczaj baterii w lodówce! Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj baterii rozładowanej poniżej kilku procent pojemności, postaraj się też nie ładować jej do pełna przed wyjęciem z laptopa.

Chroń baterię przed nadmierną ilością ciepła

Zadbaj o drożność układu chłodzącego, nie kładź laptopa na miękkich powierzchniach i używaj podkładek chłodzących. Co jakiś czas przeprowadzaj pełną konserwację. Ogniwa litowo-jonowe są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury.

Używaj nowych i oryginalnych baterii lub markowych zamienników

Zamienniki są tańsze, ale tylko markowe zamienniki mają odpowiednie parametry. Duża część tanich baterii ma po prostu zbyt kiepską jakość i może spowodować uszkodzenie płyty głównej. Problematyczne mogą być też baterie używane lub o zbyt odległej dacie produkcji – zawsze pytaj o nią sprzedawcę. Miej na uwadze, że ogniwa zużywają się od chwili opuszczenia fabryki!

Jak wydłużyć czas pracy na baterii?

  • Przyciemnij ekran - jego podświetlenie zużywa bardzo dużo energii.
  • Odłącz niepotrzebny sprzęt – być może wcale nie potrzebujesz modułu bluetooth lub zewnętrznego dysku.
  • Nie korzystaj z czytnika DVD – jego sposób działania wymusza duże zużycie baterii.
  • Unikaj multimediów – dłuższy film na YouTube skutecznie skróci czas działania laptopa.
  • Skonfiguruj zarządzanie energią – lub pozostaw to nam.
  • Unikaj wymagającego oprogramowania – w tym aplikacji graficznych i CAD oraz gier.

Czy należy wyjmować baterię z laptopa używanego stacjonarnie?

Wśród internautów krąży pogląd, że jeśli laptop jest podłączony na stałe do zasilacza, należy wyjąć z niego baterię. Zdania ekspertów są tu podzielone. Problem polega na tym, że długotrwałe przebywanie baterii w stanie pełnego naładowania obniża żywotność ogniw i prowadzi do ich nieodwracalnych uszkodzeń. Trudno podać jednoznaczną odpowiedź.

Większość laptopów po podłączeniu zasilacza nie czerpie energii z baterii i pozwala jej na powolne rozładowywanie w optymalnym zakresie. Rozwiązanie to różni się w zależności od producenta sprzętu, dlatego też jego skuteczność może być skrajnie różna. Jeśli cenisz sobie wygodę – pozostaw baterię w notebooku. Jeśli nie chcesz ryzykować – naładuj ją do połowy i pozostaw w suchym i chłodnym miejscu.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

W przypadku problemów z baterią zapraszamy do zostawienia laptopa w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Worcella 2 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.