To bateria sprawia, że Twój notebook jest mobilnym urządzeniem. Sposób użycia ma duży wpływ na żywotność baterii. Jeżeli chcesz przedłużyć jej żywotność, zastosuj się do poniższych porad:
❶ Po pierwsze – przeczytaj instrukcję od laptopa!
Producent z pewnością zamieścił w instrukcji garść informacji na temat baterii. Niektóre z ogniw wymagają formowania przed pierwszym użyciem (naładowania do pełna i rozładowania do kilku procent pojemności). Dostarcza ono przydatnych informacji dla elektroniki akumulatora.
❷ Nie formuj baterii jeśli nie jest to wymagane!
Miej na uwadze, że całkowite rozładowanie baterii litowo-jonowej (czyli spadek poniżej określonego napięcia) uszkodzi ją bezpowrotnie. Jej ładowanie do 100% również jest wysoce szkodliwe dla żywotności ogniw.
❸ Zaufaj producentowi laptopa
Producent na pewno dołączył do baterii specjalny chip, który pilnuje, aby żadne z wymienionych wyżej ekstremów nie miało miejsca. Chip nigdy nie dopuści do całkowitego rozładowania baterii, ochroni ją też przed długotrwałym przebywaniem w stanie pełnego naładowania. W większości nowoczesnych laptopów baterią nie trzeba się zanadto przejmować.
❹ Zapewnij odpowiednie warunki przechowywania
Jeśli wyjmujesz baterię z laptopa – zapewnij jej odpowiednie warunki przechowywania. Pozostaw ją naładowaną do połowy (będzie w ten sposób powoli wytracała energię) w suchym i chłodnym miejscu. Nigdy nie słuchaj internetowych "magików" i nie umieszczaj baterii w lodówce! Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj baterii rozładowanej poniżej kilku procent pojemności, postaraj się też nie ładować jej do pełna przed wyjęciem z laptopa.
❺ Chroń baterię przed nadmierną ilością ciepła
Zadbaj o drożność układu chłodzącego, nie kładź laptopa na miękkich powierzchniach i używaj podkładek chłodzących. Co jakiś czas przeprowadzaj pełną konserwację. Ogniwa litowo-jonowe są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury.
❻ Używaj nowych i oryginalnych baterii lub markowych zamienników
Zamienniki są tańsze, ale tylko markowe zamienniki mają odpowiednie parametry. Duża część tanich baterii ma po prostu zbyt kiepską jakość i może spowodować uszkodzenie płyty głównej. Problematyczne mogą być też baterie używane lub o zbyt odległej dacie produkcji – zawsze pytaj o nią sprzedawcę. Miej na uwadze, że ogniwa zużywają się od chwili opuszczenia fabryki!
Jak wydłużyć czas pracy na baterii?
- Przyciemnij ekran - jego podświetlenie zużywa bardzo dużo energii.
- Odłącz niepotrzebny sprzęt – być może wcale nie potrzebujesz modułu bluetooth lub zewnętrznego dysku.
- Nie korzystaj z czytnika DVD – jego sposób działania wymusza duże zużycie baterii.
- Unikaj multimediów – dłuższy film na YouTube skutecznie skróci czas działania laptopa.
- Skonfiguruj zarządzanie energią – lub pozostaw to nam.
- Unikaj wymagającego oprogramowania – w tym aplikacji graficznych i CAD oraz gier.
Czy należy wyjmować baterię z laptopa używanego stacjonarnie?
Wśród internautów krąży pogląd, że jeśli laptop jest podłączony na stałe do zasilacza, należy wyjąć z niego baterię. Zdania ekspertów są tu podzielone. Problem polega na tym, że długotrwałe przebywanie baterii w stanie pełnego naładowania obniża żywotność ogniw i prowadzi do ich nieodwracalnych uszkodzeń. Trudno podać jednoznaczną odpowiedź.
Większość laptopów po podłączeniu zasilacza nie czerpie energii z baterii i pozwala jej na powolne rozładowywanie w optymalnym zakresie. Rozwiązanie to różni się w zależności od producenta sprzętu, dlatego też jego skuteczność może być skrajnie różna. Jeśli cenisz sobie wygodę – pozostaw baterię w notebooku. Jeśli nie chcesz ryzykować – naładuj ją do połowy i pozostaw w suchym i chłodnym miejscu.
W przypadku problemów z baterią zapraszamy do zostawienia laptopa w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.