Dysk SSD (ang. Solid State Drive) to jedna z odmian dysku twardego, zbudowana na bazie pamięci FLASH. Różni się od zwykłego dysku brakiem części ruchomych (mechanicznych). Dzięki temu urządzenie jest mniej awaryjne i działa bardzo szybko.
Dlaczego dysk SSD działa szybko?
Wyobraźcie sobie tradycyjny dysk jako kilka ułożonych na sobie metalowych krążków, pomiędzy którymi porusza się głowica. Jeśli dana informacja zapisana jest np. w punkcie (X,Y) na 5 talerzu, głowica musi przesunąć się w odpowiednie miejsce i odczytać jego zawartość. Dotarcie do punktu (X,Y) zajmuje jej kilkanaście milisekund. Wydawałoby się, że to czas niezwykle krótki, ale już przy odczycie kilkuset bloków z dysku owe milisekundy można wyraźnie odczuć.
Konstruktorzy dysków SSD postawili sobie wyzwanie - koniec z wirującymi krążkami i głowicą! Zastąpili powolną mechanikę układem czysto elektronicznym. Wędrujący z prędkością światła prąd elektryczny jest przecież szybkim i niezawodnym nośnikiem informacji. Technologia SSD zakłada użycie pamięci FLASH, które zwracają dane z opóźnieniem bliskim zeru. Gdy potrzebujemy odczytać dany plik, otrzymujemy go natychmiast. Dodatkowa zaleta SSD to wysoka odporność na uszkodzenia i niskie zużycie energii, co może być nie bez znaczenia dla posiadaczy laptopów.
Czy dyski SSD są więc rozwiązaniem idealnym? Nie do końca. Po pierwsze – ich cena wielokrotnie przekracza cenę tradycyjnego dysku, w dodatku pojemności rzędu 60-256GB mogą okazać się niewystarczające dla przeciętnego użytkownika. Problem stanowi również trwałość pamięci FLASH, która ma ograniczoną liczbę cykli zapisu. Oznacza to, że dysk po jakimś czasie ulega nieodwracalnej degradacji. Technologia zapisu jest stale usprawniana i zapewne za kilka lat otrzymamy do rąk rozwiązanie pozbawione tych wad.
Większość nowoczesnych systemów operacyjnych (w tym Windows Vista, 7, 8) rozpoznaje dyski SSD i stara się je oszczędzać poprzez mniej intensywne zapisywanie informacji. Posiadacze tego typu dysków muszą pamiętać o bezwzględnej konieczności wyłączenia na nim narzędzi defragmentujących - są one bowiem zupełnie zbędne, a ich działanie zużywa cenne komórki pamięci.
Nasz serwis zajmuje się odzyskiwaniem danych z dysków SSD. Jest to zazwyczaj niezwykle skomplikowana procedura, której szanse powodzenia są wielokrotnie niższe, niż przy dyskach HDD. Oferujemy również pomoc w prawidłowej konfiguracji systemu pod kątem pracy na pamięciach FLASH.