Inwerter matrycy

Typowe inwertery

Inwerter matrycy - niezwykle ważna część ekranu (matrycy) LCD, jest przy okazji jednym z najczęstszych powodów wizyt w serwisie laptopów.

Do czego służy?

Wnętrze laptopa ze zdjętą matrycą, na dole leży inwerter obrazu.
Wnętrze laptopa ze zdjętą matrycą, na dole leży inwerter, przez środek przebiega tasiemka ekranu.

Podświetlenie matrycy LCD wymaga bardzo silnej lampy. Standardowe zasilanie laptopa nie jest w stanie zapewnić przy swoich parametrach niezbędnej ilości światła. I tutaj do gry wkracza inwerter, czyli inaczej przetwornica napięcia. Wytwarza on napięcie znacznie wyższe od swojego napięcia zasilania, dzięki czemu znajduje zastosowanie w zasilaniu wysokonapięciowych lamp fluorescencyjnych podświetlających wyświetlacze LCD.

Diagnoza

Najprostszy sposób diagnozy inwertera to zmierzenie napięcia na jego wejściu i wyjściu. Należy tu zachować szczególną ostrożność, gdyż prawidłowo działający inwerter podaje na wyjściu wysokie napięcie! Nie zalecamy wykonywania tej operacji mniej zaawansowanym użytkownikom.

Uszkodzenia

Inwertery to urządzenia awaryjne, ich uszkodzenie objawia się brakiem podświetlenia ekranu (widać wówczas tylko blade zarysy obrazu). Powodem jest często spalony bezpiecznik, przytwierdzony na stałe do urządzenia. Na szczęście wymiana inwertera nie sprawia większych problemów, zwłaszcza przy dostępie do szerokiego asortymentu części elektronicznych. Jeśli kiedykolwiek zauważysz takie symptomy w swoim komputerze - odwiedź nasz serwis laptopów we Wrocławiu! Oferujemy m.in. usługę wymiany inwertera na nowy.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.