Kodek

Schemat działania kodeku

Kodek (ang. Codec, skrót od Coder/Decoder) – jest to program potrafiący zakodować multimedia do danego formatu (DivX, WMV, MP3 itp.), a następnie odtworzyć je użytkownikowi. W większości przypadków kodek ma za zadanie zmniejszyć rozmiar filmu i muzyki przy jednoczesnym zachowaniu jak najlepszej jakości.

Po co zawracać sobie głowę kodekami? Wyjaśnijmy to na przykładzie doskonale znanego wszystkim formatu MP3, służącego do przechowywania muzyki. Piosenka nagrana w idealnej jakości zajmuje na dysku około 40 MB. Kodek MP3 usuwa z niej dźwięki, których i tak nie usłyszymy a następnie stosuje zaawansowane metody kompresji, zmniejszające piosenkę do 4 MB. Dzięki temu w naszym ulubionym odtwarzaczu zmieścimy 10x więcej muzyki. Podczas odtwarzania mechanizm dekodujący przywróci piosence brzmienie zbliżone do oryginalnego.

Niestety nie wszystkie kodeki są dostarczane w standardzie w systemie Windows, czasami nawet te zainstalowane sprawiają sporo problemów:

Błąd Windows Media Player
Typowy błąd w odtwarzaczu muzyki czy filmów.

Gdy na szybkim komputerze filmy odtwarzają się w tempie pokazu slajdów lub pojawiają się komunikaty błędów podobne do powyższego – zgłoś się do serwisu OLIMP. Nasza ekipa zainstaluje poprawne kodeki i zoptymalizuje system tak, aby multimedia działały szybko i gładko.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.