Magistrala PCI

Karta dźwiękowa PCI Asus

PCI (Peripheral Component Interconnect) – jest to uniwersalna magistrala komunikacyjna, zakończona na płycie głównej białym, podłużnym gniazdkiem. Do tego gniazdka przyłączamy karty rozszerzeń, które pozwalają rozbudować nasz komputer o nowe funkcje (dźwięk, modem do Internetu i inne). Klasyczne złącza PCI spotykamy w komputerach stacjonarnych, w laptopach zastępują je często różne wariacje typu miniPCI/miniPCIe.

Lokalizacja PCI na płycie głównej
Kolorem oznaczono lokalizację PCI na typowej płycie głównej

Wyobraźcie sobie Państwo, że gniazda PCI obecne są w komputerach już od 19 lat! W 1992 r. po raz pierwszy zaprezentowała je firma Intel. Udało się jej stworzyć rozwiązanie, dzięki któremu komputer nie jest monolitem, można budować go z mniejszych, niezależnych od siebie elementów. Gdy zechcemy rozbudować swojego peceta, nie musimy wydawać góry pieniędzy, wystarczy, że dokupimy odpowiednią kartę rozszerzeń. Co ciekawe, do PCI można dołączyć właściwie każdy rodzaj sprzętu. Do wyboru mamy m.in. karty dźwiękowe, graficzne i sieciowe (chociażby do obsługi bezprzewodowego Internetu). Kosztem kilkuset złotych możemy zamienić nasz dom w studio nagraniowe lub rozbudować firmową sieć.

Jak szybko działa PCI? Z pewnością wystarczająco do większości potrzeb. Najnowsze wersje standardu PCI Express oferują przepustowość do 31,5 GB/s. To bardzo dużo! Wyobraź sobie, tylko że Twój komputer odczytuje 7 płyt DVD na sekundę :-).

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.