Złącze PCMCIA

Logo PCMCIA

PCMCIA (ang. Personal Computer Memory Card International Association) - standard kart rozszerzeń używanych w komputerach przenośnych.

Niekwestionowaną zaletą dużych i nieporęcznych komputerów stacjonarnych jest możliwość ich rozbudowy. Gdy zamarzy nam się np. tuner telewizyjny, nie musimy kupować nowego komputera, możemy rozbudować funkcjonalność obecnego. Co jednak zrobić w przypadku laptopa, którego ciasne wnętrze wyklucza podobną rozbudowę?

W 1990 roku, w dobie, gdy komputery przenośne były jeszcze kosztowną fanaberią, opracowano złącze PCMCIA. Początkowo stanowiło ono sposób na rozszerzenie pamięci, szybko jednak znalazło inne zastosowania. Na rynku pojawiły się karty PCMCIA oferujące funkcjonalność modemu, karty sieciowej, tunera... Takiemu trendowi sprzyjał fakt, że mobilne złącze było (jak na owe czasy) szybkie i wygodne. Poszczególne moduły wsuwało się wgłąb laptopa, dzięki czemu nie wystawały zanadto poza jego obręb.

Przykładowa karta PCMCIA
Przykładowa karta PCMCIA - adapter portu szeregowego

W nowym millenium złącze PCMCIA miało już jednak długą brodę. Jego mocną pozycję nadgryzły nowe wersje standardu USB. Było jasne, że powoli odejdzie do lamusa. Wkrótce miejsce PCMCIA zajął o wiele szybszy slot ExpressCard.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.