Procesor

Procesor i7 firmy Intel

Procesor (ang. processor, także CPU – ang. Central Processing Unit) jest sercem każdego komputera, bez niego nie odbyłaby się choćby najmniejsza operacja. Przyjmuje on ciąg prostych instrukcji, np.

  • WCZYTAJ LICZBĘ A
  • WCZYTAJ LICZBĘ B
  • DODAJ A+B
  • ZAPISZ WYNIK

A następnie wykonuje je w najszybszy możliwy sposób. Nic prostszego? Niekoniecznie – wszystkie te rozkazy muszą być przetworzone w okamgnieniu, w jednej sekundzie mieszczą się ich miliardy! Nawet banalne z pozoru mnożenie realizowane jest w niesłychanie skomplikowany sposób, zaplanowany przez setki ludzi. To właśnie te banalne operacje składają się na wszystko, co widzimy na ekranie komputera. Grając w najnowszą, trójwymiarową grę pomyślcie o tym, że dynamiczna grafika to tylko i wyłącznie wynik matematycznych obliczeń (przeprowadzanych do spółki z GPU)...

Typowy procesor jest wielkości zaledwie kilku cm², to dzięki miniaturyzacji, która pozwala na osiąganie dużych prędkości przetwarzania. To, co widzimy na zewnątrz jest tylko jego podstawką, z setkami metalowych pinów służących do komunikacji z płytą główną komputera.

Ten niewielki, elektroniczny układ oddaje ogromne ilości energii cieplnej, bez chłodzenia z pewnością uległby spaleniu. Gdy do środka komputera dostaje się kurz, wentylator chłodzący procesor pracuje coraz mniej sprawnie. Kończy się to zazwyczaj problemami ze stabilnością naszego systemu operacyjnego, objawiającymi się wyłączaniem i błędami w momentach dużego obciążenia. Jeżeli Twój komputer pracuje zbyt głośno lub zdradza wymienione wyżej symptomy – zalecamy jego pełną konserwację.

Okno managera zadań w Windows 10
Rodzaj posiadanego procesora i statystyki jego obciążenia znajdziesz w Menedżerze Zadań systemu Windows. Uruchomisz go klikając prawym przyciskiem na zegarek i wybierając Menedżer z menu.

Szybkość procesora określa się w Hercach (Hz). Jest to miara częstotliwości, określająca sposób działania wewnętrznego zegara. Zegar ów stanowi coś w rodzaju bębniarza na łodzi, który wybija rytm ułatwiając wioślarzom pracę i synchronizację. Wszelkie operacje wykonywane są w rytmie zegara, jedno jego "uderzenie" nazywamy cyklem. W wielkim uproszczeniu – im szybciej tyka zegar, tym szybciej działa nasz komputer.

Najważniejszymi graczami na rynku procesorów są z pewnością AMD i Intel. Obie firmy dostarczają produkty o doskonałej jakości, możecie więc wybrać coś dla swoich potrzeb i portfela.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Jeśli masz problem ze sprzętem - zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.