Sterownik to niewielki program pośredniczący między systemem operacyjnym (np. Windowsem) a sprzętem. Dzięki sterownikom możemy dołączać do komputera dowolne urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne bez obaw o ich dopasowanie.
Jeśli zawsze marzyliśmy o ekspresie do kawy podłączanym przez złącze USB, nie musimy przejmować się tym, że nasz komputer nie został stworzony do parzenia napojów :-). Wszystkimi aspektami działania naszego przykładowego ekspresu zajmie się właśnie sterownik. Będzie on pośrednikiem, swoistym tłumaczem pomiędzy systemem, a samym urządzeniem. Gdy klikniemy ikonkę "Zaparz kawę", sterownik przygotowany przez producenta ekspresu uruchomi całą maszynerię i cierpliwie przygotuje dla nas aromatyczny napar.
Wierzcie lub nie, ale sterowniki używane są do obsługi każdego, nawet najdrobniejszego elementu komputera. Czasem zdarza się nawet, że obsługują sprzęt, który... fizycznie nie istnieje. Po dalsze technologiczne szczegóły odsyłamy Was do Wikipedii.
Czy sterowniki sprawiają problemy?
Z racji, że sterowniki tworzone są najczęściej przez niezależnych producentów, czasami potrafią sprawić sporo kłopotów. Przeważnie dochodzi tu do konfliktów z systemem operacyjnym, skutkiem czego na ekranach pojawiają się błędy i niebieskie "ekrany śmierci". Stopień trudności w rozwiązaniu takiego konfliktu zależy od producenta sprzętu, jego wieku i konkretnego modelu.
W przypadku problemów ze sterownikami - odwiedź nasz serwis!