Usuwanie wirusa "WannaCry/WannaCrypt"

Maj 2017 roku upłynął w świecie komputerów pod znakiem groźnego ataku hakerów, dokonanego za pośrednictwem wirusa WannaCry. Jego ofiarą padły szpitale, lotniska i wiele instytucji publicznych w zachodniej Europie. Co gorsza, kolejne wersje wirusa odporne na poprzednie "szczepionki" wciąż są bardzo groźne dla użytkowników Windows (zwłaszcza w starszych wersjach, w tym XP).

Sposób działania wirusa WannaCry nie jest zbyt odkrywczy, ten sam mechanizm wykorzystuje od kilku lat opisywany już przez nas "Critroni/CTB-Locker". Po zainfekowaniu komputera zawartość dysku zostaje zaszyfrowana. Aby odzyskać swoje pliki użytkownik musi zapłacić okup w wysokości 600 dolarów. Czas na wniesienie okupu jest ograniczony. Po jego upłynięciu dane bezpowrotnie znikają. WannaCry rozprzestrzenia się głównie po sieciach lokalnych działający w oparciu o windowsowy protokół SMB.

Wirus WannaCry
Ekran wirusa WannaCry

Czy dane da się odzyskać bez płacenia okupu?

To zależy. Na pewno nie jest to łatwe i nie gwarantuje sukcesu. Producenci programów antywirusowych wciąż pracują nad rozwiązaniem tego problemu. Przestrzegamy przed używaniem dostępnych w Internecie narzędzi do usuwania WannaCry o ile nie pochodzą z absolutnie zaufanej witryny! Istnieje wiele stron, które instalują pod tą przykrywką kolejne wirusy.

Dobrym wyjściem z sytuacji jest bezzwłoczne dostarczenie komputera do naszego serwisu komputerowego. Przeprowadzimy usługę odwirusowania, spróbujemy odzyskać dane, doradzimy również, jak należy zabezpieczyć komputer, żeby podobny problem nie pojawił się w przyszłości.

Zapraszamy do serwisu OLIMP!

Zapraszamy do zostawienia laptopa w celu dokonania właściwej diagnozy w punkcie serwisowym Olimp przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu (tel. 071 725-69-62). Diagnoza jest darmowa. Realizujemy serwis wysyłkowy na terenie całej Polski.