Problem z podłączaniem urządzeń

Wtyczka USB

Zapraszamy do skorzystania z naszej diagnozy online, która udziela orientacyjnych informacji o tym, co może być przyczyną problemów z Twoim komputerem. Poniżej opisujemy problemy związane z podłączaniem zewnętrznych urządzeń do laptopa.

Kontakt

Nasz serwis we Wrocławiu oferuje bezpłatną diagnozę problemów z laptopami.

Serwis laptopów OLIMP
ul. Krasińskiego 46
50-450 Wrocław

tel. (71) 725-69-62

Spis treści

  1. Nie da się podłączyć sprzętu przez port USB
  2. Nie da się podłączyć głośników/słuchawek
  3. Nie da się podłączyć mikrofonu
  4. Problem z podłączaniem drukarki lub skanera
  5. Problem z odczytem kart SD/xD/MMC/CF
  6. Problem z podłączaniem monitora/rzutnika
  7. Problem z myszą lub klawiaturą

 Nie da się podłączyć sprzętu przez port USB

Problemem mogą być wadliwe sterowniki kontrolera USB (choć zdarza się to stosunkowo rzadko), uszkodzone gniazdo USB (na skutek zmęczenia materiału lub awarii elektroniki) lub niewłaściwe ustawienia BIOS i Windows. Oczywiście winę może ponosić również sam sprzęt lub prowadzący do niego kabel USB.

Sugerowane działania: naprawa gniazda USB, konfiguracja Windows.

 Nie da się podłączyć głośników/słuchawek

Na początku należy sprawdzić kondycję gniazda Jack i obsługującego go kontrolera. Jeśli działa ono poprawnie, problem może leżeć po stronie samych głośników lub ustawień karty dźwiękowej.

Sugerowane działania: konfiguracja sterowników, naprawa gniazda Jack.

 Nie da się podłączyć mikrofonu

Na początku należy sprawdzić kondycję gniazda Jack (line in/mic) i obsługującego go kontrolera. Następny krok to skontrolowanie ustawień urządzeń nagrywających w systemie Windows oraz przetestowanie mikrofonu na innym komputerze.

Sugerowane działania: konfiguracja sterowników, naprawa gniazda Jack.

 Problem z podłączaniem drukarki lub skanera

Drukarki potrafią sprawić wiele kłopotów zwłaszcza, gdy używamy ich za pośrednictwem Wi-Fi lub domowej sieci LAN. Winny może być router, uszkodzone okablowanie, niekompatybilność sterowników z systemem, awaria gniazda USB/LPT oraz zabezpieczenia sieci.

Sugerowane działania: konfiguracja sieci, naprawa gniazda, konfiguracja sterowników.

 Problem z odczytem kart SD/xD/MMC/CF

Niemal każdy współczesny laptop posiada czytnik kart FLASH, jego sprawność zależy głównie od systemowych sterowników. Zdarzają się przypadki uszkodzenia elektroniki czytnika, wówczas karty FLASH nie są w ogóle widoczne lub transfer z nich odbywa się w znacznie wolniejszym trybie USB 1.1.

Sugerowane działania: wymiana czytnika, konfiguracja sterowników.

 Problem z podłączaniem monitora/rzutnika

Problemem może być wadliwa konfiguracja ekranu w Windows, uszkodzony lub niekompatybilny kabel połączeniowy oraz uszkodzone gniazdo VGA/DVI.

Sugerowane działania: naprawa gniazda VGA/DVI, konfiguracja Windows.

 Problem z myszą lub klawiaturą

Jeśli mysz lub klawiatura nie chcą współpracować z komputerem, problem może leżeć zarówno po stronie sprzętu (niedziałające gniazdo USB/PS2, uszkodzone kontrolery lub kable USB), jak i oprogramowania (ustawienia BIOS, sterowniki Windows).

Sugerowane działania: naprawa gniazda połączeniowego, konfiguracja Windows.

Uwaga!

Pamiętaj, że diagnoza online dostarcza tylko orientacyjnych informacji! Nic nie zastąpi fizycznej wizyty w serwisie z uszkodzonym sprzętem. Zapraszamy do naszej siedziby przy ul. Krasińskiego 46 we Wrocławiu, bezpłatnie zdiagnozujemy Twój komputer i przedstawimy konkretny kosztorys do zaakceptowania.

Nasz telefon kontaktowy to (71) 725-69-62.