DLL (ang. Dynamic-Link Library = biblioteka dołączana dynamicznie) – rodzaj komputerowej biblioteki, zaszyty w pliku o rozszerzeniu DLL, OCX, CPL lub DRV.
Czym jest wspomniana biblioteka? Wyobraźcie sobie, że program A i program B używają wspólnie pewnej funkcji, np. rozpoznawania głosu. Twórcy tych programów niekoniecznie muszą posiadać zaawansowaną wiedzę na temat ludzkiej mowy. Być może aplikacja A to tylko proste, darmowe narzędzie do nauki języka, wspomagane nowoczesną technologią. Tutaj wkracza magia DLL. Wystarczy wykorzystać wbudowane funkcje systemu operacyjnego (czyli któryś z plików DLL dostarczonych wraz z Windows) lub dołączyć plik DLL zewnętrznego producenta. Taki plik zawiera bibliotekę, czyli inaczej mówiąc – zestaw funkcjonalności do wykorzystania przez innych. Zestawu tego nie da się w większości przypadków zmodyfikować, stanowi pewną zamkniętą całość. Być może poniższy obrazek rozjaśni Wam niniejszą definicję.
W skrócie można powiedzieć, że biblioteka DLL to zbiór zasobów, z których mogą skorzystać różne aplikacje. Zasoby te mogą mieć najróżniejszy charakter (funkcje, ikony, grafiki, dane) i realizować szerokie spektrum działań, ograniczone tylko wyobraźnią i potrzebami twórcy. Dodatkowo trzeba wspomnieć, że technologia DLL nie obciąża pamięci bibliotekami, których w danym momencie nie używamy (na tym polega dynamiczne łączenie) oraz nie ładuje biblioteki wielokrotnie, jeśli korzysta z niej wiele programów (na tym polega współdzielenie). Ma to swoje zalety, ma również wady, ujmowane żartobliwym terminem "DLL hell" (piekło DLL). Niektórzy programiści świadomie zrzekają się zalet płynących z wykorzystania DLL, aby zwiększyć niezawodność pisanych przez siebie aplikacji. Ze współdzielenia i dynamicznego łączenia można korzystać wybiórczo, i tak się to często odbywa. Na powyższym obrazkowym przykładzie aplikacje A i B współdzielą bibliotekę DLL, jeśli chcą zmniejszyć zużycie pamięci mogą ją – w razie potrzeby rozpoznania mowy – dołączyć dynamicznie.
Wyróżniamy następujące rodzaje plików zawierających biblioteki DLL:
- Pliki .cpl – aplety Panelu Sterowania.
- Pliki .dll – zwykłe biblioteki DLL.
- Pliki .drv – sterowniki.
- Pliki .ocx – kontrolki ActiveX.
Problemy z plikami DLL, OCX i DRV
Od czasu premiery systemu Windows problemy z dynamicznie łączonymi bibliotekami stały się prawdziwą bolączką. Konflikty wersji, brakujące pliki DLL, zainfekowany kod podstawiony przez szkodliwe oprogramowanie, niebieskie ekrany, szkodniki "zaszyte" w kontrolkach ActiveX – wszystko to przysporzyło Microsoftowi złej sławy. W najnowszych wersjach Windows sytuacja ta jest coraz lepiej opanowana, dostęp do kluczowych bibliotek mają wyłącznie administratorzy, co wyklucza w części przypadków atak wirusów lub trojanów. Podpisywane cyfrowo i intensywnie testowane sterowniki nie powodują już nagminnego zawieszania się komputerów, choć liczba dostępnych na rynku modeli sprzętu przyprawia o zawrót głowy.
Jeśli Twój komputer ma problemy z bibliotekami DLL, odwiedź wrocławski serwis OLIMP. Nasi pracownicy posiadają certyfikaty firmy Microsoft, potwierdzające najwyższe umiejętności w dziedzinie administrowania systemem Windows. Z pewnością pomożemy Ci z każdą awarią.